Ramazan’da itikafa nasıl girilir?

0

 

“İtikaf”, bir mescitte ibadet maksadıyla ve belirli kurallara uyarak ibadetle meşgul olmak üzere cami veya mescit hükmündeki bir yere çekilmek demektir.

Kur’ân’da bu ibadet,

“Mescitlerde itikafta iken eşlerinize yaklaşmayın” (Bakara, 2/187) anlamındaki ayette geçmektedir.

Hz. Aişe validemiz Hz. Peygamber’in Medine’de her yıl Ramazan ayının son on gününde itikaf ibadetini ifa ettiğini bildirmiştir. (Buhârî, “itikâf”, 6)

Oruç tutan Müslümanın Ramazanın son on gününde itikafa girmesi sünnet-i kifayedir.

İtikaf ibadetinin geçerli olabilmesi için itikafa giren kimsenin mükellef olması, itikafa bir mescidde girmesi ve niyet etmesi gerekir. Kadınlar evlerinin bir odasında itikafa girerler.

İtikafa giren kimse vaktini namaz kılarak, Kur’an ve kitap okuyarak, dua yaparak, zikir ederek, vaaz dinleyerek geçirir. Mescidde yer, içer ve orada istirahat eder. Caminin içerisinde giderilmesi mümkün olmayan banyo yapma, tuvalete gitme ve abdest alma gibi doğal ihtiyaçları için mescid dışına çıkabilir. Ancak ihtiyaçlarını giderdikten sonra hemen itikâf mahalline döner. İhtiyacı olmadıkça cami dışına çıkmaz. (Buhârî, “itikâf”, 3)

Nafile itikaflar cami dışına çıkmakla bozulmaz lakin adamak suretiyle yerine getirilmesi gereken vacip itikaflar, zorunlu ihtiyaçlar dışında itikaf mahallinin dışına çıkmakla bozulur.

İtikafa giren insan dünyevi meşgalelerden uzaklaştığı için daha fazla ibadet etme ve tefekkürde bulunma imkanı elde eder. İtikafa girmekte bir irade eğitimi söz konusudur.

Sonuç olarak; ayların sultanı olan mübarek Ramazan Kur’an, oruç, sabır, yardımlaşma, dayanışma, rahmet, bereket, af ve mağfiret ayıdır. Müminler bu ayda daha çok ibadet eder, tövbe ve istiğfar ile günahlardan arınmaya, hayır ve hasenat ile Cenab-ı Allah’ın rızasını kazanmaya çalışır.

Paylaş

Yorumlar