Ramazan ayının gelişi için nasıl hazırlık yapmalıyız?

0

Ramazan’a hazırlık nasıl olmalı?

Bu kadar muteber olan bir aya hazırlıklı girmek gerekmektedir ve bu hazırlıkları şöyle dile getirebiliriz.

Gönlümüz ve ruhumuzla, iyi arzu ve isteklerimiz ile mübarek Ramazan ayına girmeli, sözlü ya da fiili kötü alışkanlıklarımızı bırakmalıyız. Bütün varlığımız ile Yüce Allah’a yönelmeli, niyetimizi düzeltmeli, kötü düşünce ve arzulardan arınmalı, kalbimizi temizlemeliyiz. Günahlarımızdan kurtulmak için Allah Azze ve cellenin mağfiret, rahmet ve rızasını elde etmeyi, Ramazan sonunda affedilenler arasına girmeyi hedeflemeliyiz.

Ramazan ayında bu mübarek ayı en iyi bir şekilde ihya etmeye, oruç tutma, mukabele, iftar verme gibi Ramazana Özgün ibadetleri yapmaya azim ve niyet içinde olmalıyız.

Ramazan ayında ev halkına; eş ve çocuklarımıza karşı daha hoş görülü, şefkat ve merhametli bir davranış içerisine girmeliyiz.

Sahur ve iftar sofralarını israfa kaçmadan zenginleştirmeliyiz.

Çalıştırdığımız insanlar var ise onlara mübarek Ramazan öncesine göre biraz daha hoşgörülü olmalı, mümkünse işlerini hafifletmeliyiz.

İnsan haklarına saygılı olmalı, ailemiz, komşularımız ve iş arkadaşlarımız ile  kırgınlığımız, küskünlük varsa Ramazan ayında buna son vermeli, kimseye dargın ve kırgın olmadan Ramazan ayına girmeliyiz.

Ramazan Ayın Önemi Fazileti Oruç Tutmanın Faydaları

Ramazan Ayın Önemi Fazileti Oruç Tutmanın Faydaları

Paylaş

Yorumlar