Ramazan Ayını Sağlıklı Geçirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

İftar sofrasında çeșit çeșit tatlıların, birbirinden lezzetli yemeklerin bulunduğu, hatta çoğu zaman masadan midemiz dolu kalktığımız, nasıl beslensem de midemi rahatsız etmese diye söylediğimiz zamanlardayız. Bu Ramazan’da midenizi rahat ettirecek 5 öneri.

Sahuru atlamayın

Sahurda sadece su içerek niyetlenmek ya da hiçbir şey yemeden yatmanın son derece zararlı olduğunu her Ramazan ayında altını çiziyorum. Çünkü gün boyunca alamadığımız besin ihtiyacımızı karşılamak zorundayız ve sahur yapmak, bu noktada ihtiyaçlarımızı karşılamaya yardımcı olmakta. Karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli bir öğündür, hem uzun süre tok durmanıza hem de günü açlık ve susuzluk açısından rahat geçirmemize yardımcı olmakta. Yapılan araştırmalarda da sahura kalkılmadığı zaman açlık süresi daha da uzadığı için gelişen hipogliseminin yorgunluk, baş ağrısı, unutkanlık ve halsizlik gibi belirtilere neden olduğunu göstermekte. İftardan sonra hissedilen uyku hissi, çoğu zaman uzun süreli açlık sonrası birden besin tüketmemizden ve kan şekerimizin aniden yükselmesi nedeniyle oluyor. Bunların yanında Ramazan ayında dengeli beslenmeyen ve sahura kalkmayan kimselerde; kan şekeri düşüklüğü, sindirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi yaşanabiliyor.

Sahurda ve iftarda midenizi rahatsız etmeyecek besinlere ağırlık verin

İftar ve sahurda yaptığınız besin seçimleri de uyku kalitesini ve uykuya geçişi etkilemekte ve bazı gıdalar uykuya dalmamızı kolaylaştırıp uyku kalitesini artırırken bazıları da uyku kalitesini düşürebiliyor, sindirim güçlüğü hazımsızlığa yol açıp uykuya geçişte zorlanmaya sebep olabiliyor. Uykuya geçişi zorlaştıran gıdalar arasında sahurda yenilen kızartmalar, hamur işleri,  yağlı börekler, gece yatmadan önce yenilip yatıldığı için sabah midenizde ağırlık, ekşime, yanma ve hazımsızlık hissetmenize neden olur. Bu nedenle sahurda  kahvaltılık ürünlerin ağırlık olarak tüketimi hem midenizi rahatlatır hem de rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur. İftar saatinde orucunuzu çorbayla açmanız ve biraz bekleyip ardından devam etmeniz midenizi rahatsız etmeyecek ve yine iftarda yağ içeriği yüksek gıdalardan uzak durmanız iftar sonrası hazımsızlık şikayetinizi azaltacaktır.

Beslenmenizde su içeriği yüksek besinlere yer verin

Oruç tutarken susuzluğa karşı alınacak önlemlerden birisi de su içeriği yüksek sebze ve meyve tüketmektir. Sahurda lif ve su içeriği yüksek besinlerden domates, salatalık, maydanoz gibi sebzeler tüketebilirsiniz. Yine su ve lif içeriği yüksek meyvelerden çilek, elma ve erik ve buna benzer meyvelere porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketebilirsiniz.

Lif alımınızı arttırın

Ramazan ayında öğün sayısı azaldığı için sebze ve meyve tüketimi genellikle ihmal edilir ve durum böyle olunca lif alımımızda oldukça azalır ve bağırsak hareketlerimizde yavaşlar. Bunların üzerine hareketsizlik eklendiği zaman kabızlık problemi yaşayanların sayısı gittikçe artıyor ve bu nedenden dolayı yine sahurda kuru meyve tüketimini arttırmanız, iftarda tahıl içeriği yüksek çorbalara ve bol yeşil yapraklı sebzelerle hazırlanmış salatalara ve sebze yemeklerine iftar sofranızda yer vermeniz ve iftardan sahura kadar geçen zamanda ara öğün olarak 1 porsiyon meyve tüketmeniz bağırsak sağlığınızın korunmasına yardımcı olacak ve kabızlık şikayetinizi hafifletecektir. Ayrıca Ramazan’da gün içerisinde tüketemediğiniz suyu, iftar ve sahur arasındaki sürede mutlaka tüketmeye özen gösterin. Kabızlık sorunu için ayrıca bitki çayları ya da kuru meyvelerle yapılmış şekersiz hoşaflar da iyi bir alternatif olmakta ve ayrıca özellikle kuru erik ve kayısı hoşafı iftardan sonra hissedilen tatlı ihtiyacınızı da azaltacaktır.

Yağlı tohumlara ağırlık verin

Dengeli protein, karbonhidrat ve yağ içeriğiyle süt yoğurt grubu, yumurta, yüksek lif içeriğiyle tam tahıllar ve yağlı tohumlarda uzun süre tokluk hissi sağlayan besinler arasında yer almakta. Yağlı tohumlar içerdiği sağlıklı yağ asitleriyle tokluk hissi sağlarken aynı zamanda kan şekerini dengelemeye yardımcı oluyor ve bu sebeple Ramazan ayında sahur veya iftar sofranıza koyacağınız 3-4 adet ceviz, 10 – 15 adet fındık veya badem ile hem uzun süre tok kalacak hem de E vitamini, magnezyum, potasyum, çinko ve bakır gibi çeşitli vitamin ve minerallere beslenmenizde yer vermiş olacaksınız.

Paylaş

Yorumlar