Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenmenin Yolları

0

Ramazan Ayında Sağlıklı Olmak

Ramazan ayı Müslümanlar için oldukça önemli bir aydır. Bu ayda kitabımız Kur’ân-ı Kerim indirilmeye başlanmıştır ve İslam’ın temel ibadetlerinden birisi olan ” Oruç Tutmak” bu ayda yapılır. Ramazan ayının önemini saymakla bitirememekle birlikte insanların Allah’a ulaşmak için fiziksel ve ruhsal yönden eğittikleri, her türlü alışkanlıkları kontrol altına aldığı bir aydır. Ramazan ayı, kişiye sağlıklı olabilmek adına harika bir yaşam tarzı sunmaktadır. Bu ay boyunca beslenme alışkanlığınızı kontol altına alarak; mideniz ve sindirim sindirim sisteminiz açısından oldukça faydalar sağlamaktadır.

Bu faydalar, vücudun dinlenmesi, toksinlerin vücuttan atılması, zararlı alışkanlıkları (sigara, alkol, kafein… tüketimi) terk etmek, beslenmeye daha da dikkat etmek… gibi durumlardır. Dolayısıyla oruç tutmak insana beden ve ruh sağlığı açısından oldukça iyi gelmektedir. Ancak beden ve ruh sağlığını bu aya iyi hazırlamamız gereklidir. Çünkü oruç tutarken oluşabilecek zararları minimum düzeye getirmemiz gereklidir. Ramazan ayında beslenme düzenimizde değişiklik olup, öğün sayısı 2’ye düşmektedir. Orucun öğünleri iftar ve sahur vakitleridir. Bu iki öğün arası saat farkı da yaklaşık olarak 16-17 saat olmaktadır. Bu durumda genel sağlığımızı en iyi şekilde korumakta orucun faziletleri arasında yer almaktadır. Çünkü Allah, oruç tutarken insanın kendisine eziyet etmemesini ve beden-ruh yapısını iyileştirici yönden etki etmesini buyurmuştur.

Bizlerde bu mübarek ayı en güzel şekilde atlatmak için sizlere bu ayda yapılması gerekenleri kısa ve öz olarak maddeler halinde sıraladık. İftarınızda hurma, muz, zeytin.. gibi gıdalar bulundurun ve orucunuzu bununla açın. Çünkü bu gıdalar hızlı sindirime sahip ve kan şekerini hemen düzenleyen gıdalardır. İftarın gelmesini iple çekiyor ve sabırsızca her şeyi yemeyi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bunun zararı olduğunu unutmayın. İftarda yemeğe oturduğunuzda yavaş yavaş lokmaları çiğneyiniz. İftara hafif yiyeceklerle başlanılmalıdır. Peynir, zeytin, domates.. gibi kahvaltılıklar ya da çorba ile başlanılabilinir. 10-15 dakika sonrasında az yağlı yiyecekler tercih edilmelidir. Kırmızı ve beyaz, sebze yemeği ya da salata ile devam edilmesi uygundur. İftar menülerinizde glisemik indeksi yüksek gıdalar ( pirinç pilavı- beyaz ekmek ) yerine bulgur pilavı ve kepekli ekmek tercih ediniz. İftar ve sahurda kafeinli içeceklerden uzak durarak onun yerine bol miktarda ayran, süt, meyve suyu, ıhlamur ya da bitki çayları tüketebilirsiniz.

İftarda ve sahurda fazla miktarda yemek yemekten kaçının. Çünkü aşırı yemek yemek, kan şekerinde ani yükselmelere sebebiyet verebilir ve bu da kendinizi yorgun hissetmenize yol açar. Bu sebeple iftar ve sahur sofralarınız ziyafet şöleninden çok, her türlü grup gıda maddesinden azami miktarda olacak şekilde ayarlanmalıdır. İftar sonrası, mutlaka 45 dakika boyunca yürüyüşler yapın. Besinlerin sindirimi açısından size oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca günlük egzersizini tamamlamış olacaksınız. Sahurunuzu mutlaka yapmalısınız. Evet! gece uykunuzdan uyanmak belki sizi rahatsız edebilir. Ancak iftar zamanına kadar vücudunuz için gerekli besin ve enerjiyi bu öğünden elde edebilirsiniz. Sahurda özellikle uzun süre tok tutan gıdalardan almalısınız. Aksi takdirde gün boyu baş ağrısı, açlık, yorgunluk ve beraberinde stres etkili olacaktır. Bu ayda kafein miktarı fazla olan kola, kahve, çay… gibi içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Çünkü bu içecekler diüretik özelliği ile idrar yoluyla atılan sıvıların fazla olmasına neden olur ve ağızda kuruluk meydana getirir. İşlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durun. Ramazan ayında yemekleri pişirme yöntemleri de oldukça önemlidir.

Özellikle fırında, haşlama ya da ızgara olarak yapılan yemekleri daha çok tercih etmelisiniz. Bolca yağlı kızartmalardan uzak durmalısınız. Aşırı baharatlı yiyecekler yememeye özen gösterin. Çünkü terleme ile, vücutta kötü kokunun oluşmasına sebep olur ve ağız kokusunda aynı durum söz konusudur. Çok şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durun. Özellikle şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları veya meyve tatlılarını tercih edin. İftar ve sahur arasında bol miktarda su içmelisiniz. Çünkü yeteri kadar alınamayan sıvı vücutta, halsizliğe, uyuklamaya, hazımsızlığa, tansiyon düşüklüğüne, mide ağrılarına, baş ağrılarına neden olabilmektedir. Ayrıca iş yaparken verimsizliğe yol açmakta ve beraberinde stresi de getirmektedir.

Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak sindirim sistemi sekteye uğrayabilir. Kabızlık söz konusu olabilir. Bu sebeple, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar ( sebzeler, tahıllar, kuru baklagiller ) tercih edilmelidir. İftar ve sahur arasında ceviz, fındık, kuru üzüm, badem gibi yemişler tüketilmelidir. Bu gıdalar aynı zamanda kalp sağlığınızın da korunmasında etkilidir. Oruç tutanlarda, ağızda kötü tat, ağız kuruluğu ve nefesin kötü kokması gibi durumlar görülebilir. Bu durumun sebebi iyi yapılmayan ağız ve diş bakımı ile mide ve bağırsaklardaki bakterilerin sebep olmasıdır.

İftar ve sahur sonrası mutlaka ağız ve diş bakımına gereken önemi vermeniz gereklidir. Titizlikle yapılan bakım; ağızda kötü kokuyu önler, diş çürükleri ve iltihaplanmaların önüne geçer. Ayrıca ağız enfeksiyonlarının önüne de geçilmiş olur.

Paylaş

Yorumlar