Ramazan ayında kalan kaza orucu ne zaman tutuluyor

0

 Bir kimse Aşürâ orucuna niyet ederse, Ramazan ayında kalan kaza orucunun yerine tutmaz. Kişi Ramazan ayında  kalan kaza orucuna Aşüre günü niyet etse, kaza orucu geçerli sayılır. Bazı  kıymetli Alimler, kişinin Aşüre orucunun sevabına da nâil olması ümit edilir, demişlerdir.

 

 

 

Sünnet orucunu, Ramazan ayında kalan kaza orucumun yerine tutsam olur mu?  Aşürâ günü orucu gibi nâfile orucunu, Ramazan ayında kalan kaza orucumun yerine tutsam olur mu?

 

er-Ramli  şöyle naklediyor: “Bir kimse, Ramazan ayından kalan kaza orucunu veya adak (nezir) orucunu yada
başka bir orucu Şevvâl ayında veya Âşürâ gününde tutarsa, nafile orucunun sevabını elde eder.

Kıymetli Alimlerden Muhammed b. Salih el-Useymin bu konuyla ilgili  şöyle diyor: “Her kim, Ramazan ayından kalan kaza orucu olduğu halde Arefe günü veya Aşürâ günü oruç tutarsa, orucu sahihtir. Fakat bu günde kaza orucuna niyet ederse, iki sevabı kazanır. Ramazan’dan kalan kaza orucunun sevabı ve birlikte Arefe günü veya Aşürâ günü orucunun sevabı. Bu, Ramazan orucuyla bağlantılı olmayan umumi nâfile oruç hakkındaki hükümdür. A 6 günlük Şevval orucuna gelince, bu oruç Ramazan orucu ile bağlantılıdır ve Ramazan ayından kaza orucu kalan kişinin, kaza orucunu tutmadan önce 6 günlük Şevval orucunu tutarsa, bu altı günlük orucun sevabını elde etmez.

Hz. Muhammed (sav) bu konuyla alakalı  şöyle buyurmuşlar: “Her kim, Ramazan orucunu(n tamamını) tuttuktan sonra Şevvâl’den de altı gün oruç tutarsa, sanki senenin tamamında oruç tutmuş gibi olur.”( Ebu Davut )

Şu önemli konuyu söyleyelim, Ramazan ayından kaza orucu kalan kimse, kaza orucunu tutmadıkça Ramazan ayının tamamını tutmuş sayılmaz.  Kişi ilk önce üzerinde kalan kaza orucunu tutması gerekmektedir.  Bu, nâfile oruç tutmaktan daha iyidir. Ama vakit dar olur ve kaza orucunun tamamını tuttuğu zaman, Aşürâ veya Arefe günü gibi faziletli bir günün orucunu kaçırmaktan endişe ederse, bu takdirde kaza orucuna niyet etmekle başlamalıdır.Bu kimsenin, Âşürâ veya Arefe günü orucunun sevabını elde etmesi ümit edilir. Zira Yüce Mevlamız  lütuf ve ihsanı geniştir.

Paylaş

Yorumlar