Ramazan Ayında Hasta Ve Yolcular Oruç Tutarlar mı?

0

Oruç Kimlere Farzdır!

Oruç namaz gibi akıllı ve erginlik yaşına girmiş olan Müslümanlara farzdır. Aklı olmayan, yani akıl hastası olan ve ergenlik çağına girmemiş bulunan kimselere oruç farz değildir. Ancak henüz erginlik çağına girmemiş çocuklar da, hem oruç ibadetine aşılamak, hem de küçük yaştan itibaren Allah’ı tanımak ve sevmek için oruç tutabilir ve ibadet edebilirler. Küçük yaşta Allah’ı tanıyan ve seven çocuklar, melekler kadar temiz ve iyi yürekli olurlar. Büyüdüklerinde kötülük nedir bilmezler.

 

 Ramazan Ayında Hasta Ve Yolcular Oruç Tutarlar mı?

Ramazanda hasta yahut yolcu olanlar, isterlerse oruçlarını tutmayarak iyileştikten veya yolculuğu bitip de memleketine döndükten sonra, tutamadıkları orucunu, gününe gün kaza ederler. Allah  Teala buna müsaade etmiş tir:

Ayeti kerimede Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor: “İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde orucunu tutar.” (Bakara, 2/183) Zorluk ve güçlük olmazsa yolcuların Ramazanda oruç tutmaları daha hayırlıdır.

 Ramazan Ayında Hasta Ve Yolcular Oruç Tutabilir mi? Hadis-i Şerif

İyice yaşlanmış, ölene kadar Ramazan orucunu yada kazaya kalmış oruçlarını tutamayacak  kadar yaşlı ve iyileşmesinden   ümit kesilen hasta oruç tutamaz. Ama  fakir değilse tutmadığı gün sayısı kadar fidyesini vermesi gerekir.  Hz. Muhammed (şöyle buyuruyor:  “Oruç tutamayacak kadar yaşlı veya iyi olmasından ümit kesilen hasta, fidye verir) buyuruyor. (Nesai)

Diğer bir hadis-i şerifte  Efendimiz şöyle buyuruyor: “Hastalık, yaşlılık gibi bir özürden dolayı ramazan orucunu tutamayan zenginin, bu durumu ölünceye kadar devam etse, fakirlere yemek verilmesini vasiyet eder. Velisi de, onun tutamadığı her oruç için, fakire fidye verir. “(Bedâyi)

Hasta olan kişi  oruç tutunca sağlığına zarar verip vermeyeceğini kendisi  bilemez, oruç tutabilirim der, fakat oruç tutar ve hastalığı ilerleyebilir.  Bazı hastalar da  ben oruç tutamam der, ama oruç tutması onun için daha iyidir. En doğrusu  hasta olan kişi, oruç tutacaksa da, tutmayacaksa da, salih bir doktora sorup onun tavsiyesine göre hareket etmesi gerekiyor.

Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “Hasta, çocuğuna zarar gelmesinden korkan hamile kadın, oruca gücü yetmeyen ihtiyar, oruç tutarsa öleceğinden korkan çok zayıf kimse oruç tutmaz.” (Deylemi)

 

 Orucunu tutamayan hasta fidyesini ne zaman vermesi gerekiyor?

Ramazan ayı içinde ya da bayramdan sonra da verilebilir.

Paylaş

Yorumlar