Ramazan Ayın Önemi Fazileti Oruç Tutmanın Faydaları

0

Tuttuğumuz oruçlar, yoksullara, yetimlere, kimsesizlere verdiğimiz sadakalarla günahlardan yıkanır, manevi pisliklerden arınırız.

 

Ramazan Ayın Önemi

Ramazan ayı senenin en mübarek ayıdır. On iki ayın incisi kabul edilmiştir. Yüce Allah bu ayı bizler için) seçip armağan etmiştir.

Dünyaya kılavuzluk vazifesi, insanlara rehber görevi yapacak olan eşsiz Kur’ân bu ayda indirilmeye başlanmıştır. İnsanların birbirlerine daha iyi muamele etmelerine, zenginlerin fakirlerin halinden anlamalarına imkân veren ve daha nice nice hikmetlerle dolu olan oruç vazifesi de bu ayda yerine getirilir. İnsanlığın tek kurtuluş kitabı olan Kur’an-ı Kerim Ramazan ayının mübarekliğini söyle dile getirir:

Bakara, 2/185 ayette Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor:  “Ramazan ayıdır ki, insanlara doğru yolu gösteren, hidayeti ve hakkı bâtıldan ayırmayı açıklayan Kur’ân, bu ayda indirilmiştir. Sizden kim o aya erişirse, onu oruçla geçirsin.” 

Nasıl haftada bir gün olan Cuma’da kendimizi kontrol etme imkânı buluyor, kötülüklerden ayrılmanın yollarini arıyorsak, Ramazan ayında da kendimizi senelik bir muhasebeye çekme fırsatı buluruz. İyiliklerle sarmaş dolaş olmanın manevi araçlarına sahip oluruz.

Ramazan ayı Allah’ın müminlere lütuf ve bağış ayıdır. Bizlerin hayırlı çalışmalarda bulunmamız için bu ayda bütün imkânlar hazırlanır. Yüce Rabbimiz özenle bizleri korumak ve manen yüceltmek ister.

Peygamberimizin Ramazan Ayı  Hakkında Hadis-i Şerifleri

Peygamber Efendimiz bu ayın Allah’ın bizlere bir ihsan ayı olduğunu şu sözleriyle belirtmislerdir: “Ramazan ayı girdiği zaman Cennet kapıları açılır ve Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar da bağlanıp hapsolunur.”

Ramazan ayının bizim bildiğimiz ve daha çok bilmedigimiz pek çok yararları vardır. Bu ayda kişi mutluluğa, toplum huzura kavuştuğu gibi, maddi ve manevi nice yücelikler de sökün eder.

 

Bütün bunları belirtmek üzere Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

 

“Eğer kullar, Ramazan ayında olan faziletleri ve mükâfatların çokluğunu bilselerdi, hiç şüphesiz bütün senenin Ramazan ayı olmasını yürekten dilerlerdi.”

Bu ay bizlerin sevaplarla donanacağı aydır. Nitekim Peygamberimiz bir hadislerinde şunu ifade etmişlerdir:

“Her kim Ramazan’da imanının verdiği teşvikle Allah rızası için oruç tutar ve (teravih gibi) namazlar kılarsa geçmiş günahları bağışlanır.”

Ramazanın Ayının  Faydası Ve Fazileti 

Şu halde Ramazan ayı binbir güzelliklerle dolu mübarek ve oldukça kutsal bir aydır. Bizler için bizim bilmediğimiz oldukça çok hediyelerle yüklüdür. Bu ayın değeri konusunda bildiklerimizi ise öz olarak şöyle sıralayabiliriz.

İnsanlığı sapıklıktan kurtarmak için gönderilen Kuran bu ayda armağan edilmiştir. Kadir gecesi gibi kutlu bir gece bu ay içindedir. İnsana açlığı, yardım ruhunu, sabır ve daha pek çok değerleri kazandıran oruç bu ayda tutulur. Ruhlar bu ayda arınır, günahlardan bu ayda paklanılır, toplum huzur ve güvenliği en çok bu ayda sağlanır.

Yoksullara yiyecek, giyecek ve para yardımı en çok bu ayda gerçekleştirilir. Zaten biz Müslümanlar küçük yaştan itibaren bu aya hürmet gösterir, oruç tutar, Kur’an okur, çevremize hediyeler verir ve Allah’ın hoşnut olacağı bir kul gibi davranmaya büyük özen gösteririz.

Paylaş

Yorumlar