Peygamberler neye göre seçilir özellikleri sorumlulukları nedir?

0

 Allah Peygamberleri neye göre seçmiştir? Peygamberlerin özellikleri  görevleri ve  sorumlukları nelerdir? kaç Peygamber vardır? Kuran-ı kerimde kaç Peygamberin adı geçmektedir?

 

Bütün Peygamberler, aynı amaç ile seçilmiştir , yani Dinimizi insanlara tanıtmak ve sevdirmek aynı zamanda Dünya ve ahirette mutlu olmanın arasındaki çizgiyi anlatmak için.

Rabbimiz kimi isterse onu Peygamber seçer,ve Rabbimiz peygamber olmaya uygun gördüğü kişileri üstün kabiliyet ile yaratır ve yetiştirir. Yani çalışmak ile ibadet ile peygamberlik makamına şeref olmaz, ilahi bir lütuf ve ihsan ile peygamber olunur.

Peygamberlerin özellikleri  görevleri ve  sıfatları

Peygamberlerin özelliklerine gelecek olursak Rabbimiz peygamberlere bazı sıfatlar vermiştir. Bunlar

1-) Sıdk ; doğruluk
2-) Emanet; güvenilir olmak
3-) Tebliğ; vahiyleri uygulamak
4-) Fetanet; kuvvetli zeka ve ikna yeteneği
5-) İsmet; gizli ve açık yapılan her türlü günahtan uzak durma

Yani buradan bizlerin anlaması gereken şeyler
Öncelikle;

Peygamberlerin yalan söylemeleri dinimize göre Uygun değildir. Çünkü bu sefer insanların kendilerine olan güvenini kaybederler, ve bir topluluğu doğru bir yola sürüklemek de zorluk çekerler.

Kendilerine verilen emanete hıyanet eden bir kişi Peygamber olamaz, zaten Rabbimiz ilk vahiylerini Peygamberlere gönderdiği zaman Peygamberleri her bakımdan güvenilir,dürüst kişilerden seçer.

Ayrıca Rabbimizin gönderdiği emirleri saklayanlar, kendilerince değiştirenler elbette peygamber olamaz .

Ayrıca günahkar olmaz yalnızca biz sıradan insanlara ait bir aciziyettir. Peygamberler asla büyük-kücük günah işlemezler, yanıldığı hata yaptığı zamanlar olur ancak hatalarında ısrarcı olmayıp derhal ikaz edilirler ve bir daha aynı hataya düşmezler,
Yani Peygamberlerin günah işlediğini düşünürsek bizimde onlara uyarak aynı hataya düşmemiz kaçınılmaz olurdu.

Özetle, Peygamberlik makamına ancak Rabbimiz istediği kişileri getirir, kimse yaptığı yalnızca ibadete,tevhide göre peygamber seçilemez, peygamber olmak için öncelikle Rabbimizin uygun görmesi ve peygamber seçilecek kişinin ilahi ilmine,iradesine ve hikmetine bakarak seçilir.

 Kaç Peygamber gönderilmiştir? Kuran-ı kerimde kaç Peygamberin ismi geçmektedir? 

Rabbimiz  Hz. Adem (AS) ve Hz. Muhammet (sav) bu iki peygamber arasında pek çok peygamber gönderilmiştir ve bir rivayete göre Rabbimiz tarih boyunca 124 bin peygamber göndermiştir. Bu peygamberlerden  Kuran-ı kerimde 25 peygamber ismi geçmektedir Bunlar: Adem, İdris, Nuh, Hûd, Salih, İbrahim, Lût, İsmail, İshak, Yakup, Yusuf, Şuayb, Musa, Harun, Davud, Süleyman, Eyyub, Zülküf, Yunus, İlyas, Elyesa, Zekeriyya, Yahya, İsa, son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (sav)dir.

Paylaş

Yorumlar