Peygamberimiz Hz. Muhammed’in örnek güzel ahlakı

0

Peygamber efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) Ahlâki değerleri hem öğretmiş hemde bizzat kendisi uygulayarak örnek olmuştur. Ayrıca Resullah zaten peygamber olmadan önceki dönemlerde bile toplumun her kesimi tarafından sevilen, sayılan ve güven duyulan birisiydi. Ve Peygamber Efendimiz Peygamber olduktan sonra toplum içinde Rabbimizin bize buyurdugu iyiliği, ahlakı, sevgiyi, yardımlaşmayı bizzat kendine görev edinmiş ve bunun için çok çabalamıştır.

Rabbimiz Azhap suresinde;

” Allah’ın Resulünde sizler için yapılması istenilen güzel örnekler vardır.” (Azhap suresi/21) buyurmuştur.

Peygamber Efendimizin güvenilirligi bir yana dursun aynı zamanda çok merhametliydi, onun merhameti yalnızca ulusal insanlara karşı değil, yaşayan tüm canlılara karşı ve ayrıca doğadaki herşeye de merhamet eder severdi. İnsanlar arasında ayrım yapmazdı.

Özellikle İslamiyetin oraya çıktığı Mekke coğrafyasının sosyo-kulturel yapısını göz önüne aldığımızda yani köleliğin bu denli yayılması asillerin-soyluların halkı ezmeye çalıştığı, kendisini üstün gördüğü bu ortamda Resullahın herkesin derdini dinlemesi, herkese kucak açması herkes için güzel bir örnektir.

Hatta kendisine bir çok işkence eden, yerinden yurdundan terk etmesine sebep olan Mekkeli müşrikleri bile Mekke’nin fethinden sonra Mekke’ye geldiği zaman kendine yaptıkları gibi yapmamış affetmistir.

Kendisinin Peygamber olmasına rağmen kibirli olmamış hatta Resûlullah (s.a.v);

” Bende sizin gibi bir insanım, yerim , içerim, uyurum diyerek diğer insanlarla aynı olduğunu bir üstünlüğünün olmadığını belirtmiştir. Kimseye kaba konuşmaz, herkesi nazik dinler ve toplum içinde kimseyi küçük düşürecek söz ve davranışlarda bulunmazdı.ve üstün bir ahlaka sahipti. Hatta kendisine Allah’ın en sevdiği kul kimdir diyince o da;

” Allah’ın en sevdiği kulu Ahlakı güzel olandır” buyurmuştur.

Dünya işleri için kalp kırmazdı, intikam peşinde koşmazdı, umutsuzluğa düşmez Allah’a tevekkül ederdi. Kendi şahsi meseleleri için asla intikam almazdı kendisinden yardım isteyen kimseyi geri çevirmezdi, insanlara konuşurken onların kusurlarını aramazdı, gıybet yapmazdı, Zengin- fakir ayrımı yapmaz bilâkis fakirlere beraber yemek yerdi, gösterisi sevmezdi, hatta topluma güzel ahlaka sevk etmek onlara örnek olmak için;

” Kim kötü ve çirkin bir iş yaparsa onu hemen(eli ile) düzeltsin, eğer ki düzeltmeye gücü yoksa konuşarak (dili ile) düzeltsin,eğer bunada gücü yoksa kalbi ile düzeltsin. Buyurmuştur.

Ayrıca gösterisi sevmeyen Resullah ;

” Yüce Allah sizin malınıza ve görüşünüzle ilgilenmez, o sadece sizin kalbinize ve amellerinize bakar diyerek gösterişten uzak durmanın Salih amel işlemenin önemini vurgulamıştır.

Faydasız ve boş şeylerle de uğraşmanın kişiyi Rabbinden uzaklaştırdığını söyleyen Peygamber Efendimiz;

” Rabbimizin kulundan yüz çevirmesinin sebebi, kulun faydasız ve boş işlerle meşgul olmasıdır buyurmuştur.

Ve cimriliğin ve kötü ahlakın müminin kalbine fesatlık verdiğini savunmuştur.

Paylaş

Yorumlar