Peygamberimiz Hz. Muhammed Miraca Nereden Neyle Yükseldi

0

Mirac mucizesi nasıl gerçekleşti

Müslümanlığı kabul etmeyen Mekkeli müşrikler, yıllarca İslam’a karşı mücadele vermiş İslam’a karşı içlerinde ki nefret ve düşmanlık ve İslamiyet’in yayılmasını engellemeye yönelik hareketleri her dönemde artmış,bununla da yetinmeyip İslamiyeti kabul edenleri toplumda dışlayıp,küçük düşürüp işkence etmişlerdir.

Peygamber Efendimiz daha İslamiyeti yeni yaymaya başladığı zamanlarda en büyük destekçisi olarak gördüğü amcası ” Ebu Talib ve çok sevdiği eşi *Hz. Hatice’nin vefatından sonra sarsılmıştı.

Resulullahın bu durumunu fırsat bilen Mekkeliler İslamiyeti kabul edenlere karşı daha da fazla sataşmaya başlamıştı.

Böyle kargaşanın hakim olduğu bir ortamda İslamiyeti yaymak için Taife giden Resulullah, burada alaycı ve acımasızca laflara maruz kalmış ve İslamiyeti yaymak için yeni bir topluluk arama çabasına daha çok önem vermiştir.

Her ne kadar acımasızca lafların hedefi olsa da Resulullah (s.a.v) ümidini yitirmemiş ve hevesini hiç kırmadan yoluna devam etmiştir. Ancak yinede üzülmüştü. İşte böylesi bir ortamda Allahu Teala (c.c.) Peygamber Efendimize bir mucize göndermiş, vermiş olduğu çabaya ve İslamiyeti yaymak için sabırla yapmış olduğu faaliyetlere karşılık olarak onu huzuruna büyür etmiştir.

 

Peygamberimiz  Miraca Nereden Neyle Yükseldi

 

Peygamber  (s.a.v.) Kur’an’dan sonraki en büyük mucizelerinden biri olarak görülen Miraç olayı, Burak isimli bir binek vesilesiyle kısa  bir süre içinde Mekke’den Kudüs’e,  gitmiştir oradan da Allah’ın (c.c.) huzuruna çıkmasıyla gerçekleşti.

Ordan da göklere yükselerek Rabbimizin huzuruna çıkmış,burada cenneti ve cehennemi bizzat kendisinin gözüyle görme imkanı olmuştur.

Böylece bedenen eksikliğini hissettiği su zor zamanlarda Rabbimiz tarafından ruhen bir destek görmüştür.  orada çok sayıda mucizeler le karşılaşmıştı. Ve hemen aynı anda Mekke’ye geri dönmüştür.

 

 

İsra Mirac Mücizesi ve 5 Vakit Namazın Farz Kılınışı

 

İsra Mirac Mücizesi ve 5 Vakit Namazın Farz Kılınışı

 

Paylaş

Yorumlar