Peygamber Eyyüb’ün Duası | Hz. Eyyüb Hastalığında Şifa Bulduğu Dua

0

Dua ile kul; arzularını, isteklerini ve ihtiyaçlarını  Crenab-ı Allah’a bildirir. İnsan oğlunun bek çok  duaya ihtiyacı vardır. En güçlü ve en varlıklı insanlar bile çoğu zaman Allah’a yalvarmak zorundadır.  ihtiyaçlarını çoğu kez insanlar aracılığı ile karşılayamaz. Tek çare olarak Cenab-ı Allah’a ’e sığınır, O’na yalvarıp yakarır. Bu, insanın fıtratında olan bir duygudur. Bu duygunun dışa yansıması din dilinde “dua” denir.

Hz. Eyyüb Peygamberin Dualar

Eyyüb (a.s)’ın, hastalığının iyileşmesi ve sıkıntısının giderilmesi için Allah Teala’ya  şöyle dua ettiği nakledilmiştir:

 

enbiya süresi

“Ey Peygamberim! Eyyüb’u da hatırla. Hani o Rabbine,‘Şüphesiz ki ben derde uğradım, sen merhametlilerin en merhametlisisin’ diye yalvarmıştı.” (Enbiya, 21/83)

sad süresi

“Kulumuz Eyyüb’u da an: (O) Rabbine ‘Şeytan, bana bir yorgunluk ve azap dokundurdu’ diye seslenmiş, dua etmişti.” (Sâd, 38/41)

sad süresi
Cenab-ı Allah,  Hz. Eyyüb Peygamber (as) duası üzerine hastalığının şifa bulması için,
“Ona ayağını (yere) vur, işte yıkanacak ve içilecek serin (bir su)” (Sâd, 38/42) buyurmuş, Eyyüb (a.s.) ayağını yere vurmuş, çıkan su ile yıkanmış ve sudan içmiş, iç ve dış bütün hastalıklarından şifa bulmuştur.

Cenab-ı  Allah, Eyyüb’un duasını kabul ettiğini şöyle bildirmektedir:

sad süresi

Enbiyâ süresi , 21/84. ayeti kerime de “Biz de onun duasını kabul etmiş ve başına gelenleri kaldırmıştık. Katımızdan bir rahmet ve kulluk edenlere bir hatıra olmak üzere ona tekrar ailesini ve kaybettikleriyle bir mislini daha vermiştik.”

enbiya süresi

Eyyub (as ) Hastalığı sırasında Okuduğu dua 

 ”Eyyub,(as) Yüce Allah’a  şöyle dua yaptı: Ya Rabbi bana zarar dokundu ve Sen, merhametlilerin en merhametlisisin.” Cenab-ı Hak  Eyyüp Peygamberin yaptığı bu  bu dua kabul oldu.  Geçirdiği ağır hastalığından kurtulup  şifaya kavuştu  eski sağlığına geri döndü. “Rabbi,Enni messeniye’d-durru ve ente erhamü’r-rahımin”

Paylaş

Yorumlar