Peygamber Efendimizin kaç eşi vardır, Hz. Muhammedin Hanımlarının isimleri nelerdir?

0

 

 

Peygamberimiz neden çok evlilik yaptı

Peygamber efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) henüz 25 yaşındayken Hz. Hatice ile evlenmiştir. O dönemlerde Arap kabileleri arasında çok eşle evlenmek yaygın olmasına rağmen Resulullah eşi Hz. Hatice ölene kadar başka hiç bir kadınla evlenmemiştir. Hz. Hatice’nin vefatından sonra zaruri bir takım nedenlerden dolayı Peygamber Efendimiz birden çok kadınla evlenmiştir.

2,5 yıl sonra 53 yaşında iken farklı nedenlerden dolayı  ve hikmetlere bağlı olarak fazla evlilik yapmıştır. ” Peygamber Efendimizin birden çok kadınla evlenmesinin sebebi cinsel arzuları veya nefsine hakim olmaması değildir.”

Halbuki Peygamber Efendimiz Hz. Hatice vefat ettiği zaman elli yaşındaydı, yani Resulullah zaten çok eşliliği bizzat kendisi uygulasaydı bunu gençlik yıllarında yapmadı ve eşine sadık kaldı,bu onun güzel Ahlâkının bir örneğidir.

Peygamber Efendimizin bu eşlerinden Hz. Aişe dışındakilerin tamamı Hz. Muhammed (s.a.v) ile evlendiği zaman dullardı ayrıca yaşlılardı ve çocukları da vardı yani bizim burada anlamamız gereken kısım Peygamber Efendimiz sadece evliliği gerekli kılan sebeplerden dolayı evlenmiştir. Ve tüm eşleri ile mescide Bitişik olarak inşa edilmiş odaları vardı. Cenab-ı Hak Efendimizin eşlerinin müminlerin annesi olduğunu ve ondan sonra onlarla evlenmenin caiz olmadığını belirtilmiştir Resulullah her zaman eşleri ile ilgilenir,her gün birinde kalırdı, onlara yardım eder, aralarında adaletli davranır,zaman zaman şakalaşırdı .

Peygamberimizin kaç hanımı vardır

Peygamber efendimizin on bir tane eşi vardır.

 Hz. Muhammed (s.a.v) eşleri ;
Hatice bint Huveylid,
Sevde bin zem’a,
Aişe bint Ebubekir,
Hafsa bint Ömer,
Zeynep bint huzeyme,
Ümmü Seleme bint,Ebu umeyye, Zeynep bint cahş
Cuveyriye bint el-haris
Ümmü Habibe bint Ebu Süfyan
Safiyye bint huyey
Meynune bint el-haris
Reyhané
Mariye is cariyeleri idi.

 

Hz. Hatice (r.a) Kimdir Hz. Hatice Kısaca Hayatı

 

Hz. Hatice (r.a) Kimdir Hz. Hatice Kısaca Hayatı

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorumlar