Orucun Şartları Ve Orucun Çeşitleri Nedir?

0

Oruç sözlük anlamı: Belli bir süre için bir şeyden uzak durmak yeme, içme, cinsel ilişki ve benzeri dünya zevklerinden kendini tutmak” demektir. Oruç, Dinimizde  farz ibadet olarak önemli bir yeri vardır. İslam’ın beş şartından birisidir.  Hz. Muhammed (sav)  ramazan ayı haricinde ömrünün büyük bir bölümünü oruç tutmakla  geçirmiştir

Orucun Şartları Ve Orucun Çeşitleri Nelerdir?

ORUCUN ŞARTLARI 

Birincisi niyettir. Niyetsiz oruç olmaz. Niyet akşam iftardan  sonra ertesi günü kuşluk vaktine kadar yapılır. Kaza, kefaret ve adak oruçlarında niyetin zamanı, güneşin batmasından tan yerinin ağarmasına kadardır.

İkincisi, orucun başlama ve bitiş zamanlarını bilmektir.

Üçüncüsü, tan yerinin ağarmasından güneş batıncaya kadar orucu bozan şeylerden sakınmaktır.

Oruç Çeşitleri

a)Farz olan oruç: Ramazan ayında tutulan oruç namaz gibi akıllı ve ergenlik çağına gelmiş olan tüm Müslümanlara farzdır.

Ramazan ayında tuttuğu orucunun bozulması nedeniyle tutulması gereken kefaret orucu da farzdır. Bununla birlikte  bilmeden, yanlışlıkla ve kaza ile adam öldürme, hacda ihramlı iken vaktinden önce tıraş olma ve yemin için tutulacak olan kefaret oruçları da farz oruç kapsamında değerlendirilmektedir.

b) Vacip olan oruç: Adak orucu. Bir kimse “Şu işim olursa, üç gün yahut bir hafta oruç tutacağım.” der ve o işi de olursa, adamış olduğu gün sayısınca oruç tutması vaciptir. Bir de nafile oruç tutmaya niyet etmiş ve oruca başlamış olan bir kimse, orucunu tamamlamadan bozarsa başka bir günde o orucunu yeniden tutması vaciptir.

Nafile Oruçlar: Farz ve vacip olan oruçluların dışında sevap kazanmak niyetiyle tutulan oruçlardır. Meselâ Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu günlerinde tutulan oruçlar gibidir.

 Haram olan oruçlar: Ramazan Bayramının birinci günü ile Kurban Bayramı’nın bütün günlerinde tutulan oruçlar gibi.

 

Çocuk Emziren Anneler Oruç Tutabilirler mi?

 Çocuk emziren anneler, oruç tuttukları zaman zayıflar da, çocuklarına emzirdikleri sütte bir azalma ve çocuklarının zarar görme durumu olursa onlar da farz olan orucu daha sonra tutabilirler.

 

Lohusalık Halinde oruç Tutulur mu?

Lohusal olan, yahut adet gören kadınlar da hasta sayılırlar. Bu halde iken kesinlikle oruç tutamazlar. Bu sebeple tutamadıkları oruçlarını Ramazandan sonraki günlerde kaza ederler.

 

Paylaş

Yorumlar