Oruçluyken gusül abdesti alınır mı? Gusül abdesti orucu bozar mı?

0

Ramazan ayında gusül (boy abdesti) alırken dikkat edilmesi gerekenler.

Oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı?

Uykuda ihtilam olmak yani cünüp olamak orucu bozmaz. Ama bir vakit namazı kaçıracak kadar cünüb halde bulunmak caiz değildir. Bu bakımdan oruçlu iken de gusül abdesti alınmalıdır. Fakat  ağza su verince gargara yapılmaz sadece ağza suyu alıp boşaltımak kafidir.

Oruçlu bir kimsenin guslederken ağza ve burna su vermesinin ölçüsü nedir?

Gusül abdesti alırken ağza ve burna su götürmek farzdır. Ağza götürülen suyu boğaza kadar ulaştırıp çalkalamak ve burna götürülen suyu da iyice çekmek sünnettir ve Bu hüküm oruçlu olmayan kimseler içindir. Oruçlu olanların, boğaza veya genze su kaçma ihtimali olduğu için böyle yapmaları münasip değildir. Onlar guslederken ağza ve burna su götürken abartmyıp abdestte yaptıkları gibi yaparlar. (İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtâr, I, 237, 291)

Banyo Yapmak Orucu Bozar mı?

Yıkanmak, banyo yapmak, duş almak, yüzmek orucu bozmaz lakin ağza kontrolsüz su kaçırmamak ve yutmamak şartıyla. Rivayetlere göre Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) oruçluyken gusül almış, yıkanmıştır.

Ağız çalkalamak, orucu bozmaz ağza alınan su eğer yutulursa oruç bozulur. Oruçlunun ağız ve burun temizliği yaparken dikkat edeceği konu, içeriye su kaçırmamasıdır. İçeriye su kaçmayacak şekilde ağzına ve burnuna su vermelidir lakin hata ile boğaza su kaçarsa oruç bozulur kaza gerekir, kefaret gerekmez.

Paylaş

Yorumlar