Oruçlu iken misvak kullanmak orucu bozar mı

0

“Ademoğlunun bütün amelleri kendisinindir. Bir iyilik on misli ile yedi yüz katına kadar mükafat görecektir. Yüce Mevlamız “Oruç müstesná, o benimdir ve onun mükafatını verecek olan benim; o arzularını, yemesini, içmesini benim için terk etti” buyurmuştur. Oruç tutanın iki sevinci vardır; biri iftar ettiğinde diğeri Yüce Mevlasına  kavuşacağı gündedir. Andolsun oruç tutanın (orucundan dolayı) ağız kokusunun değişmesi Allah nezdinde misk kokusundan daha hoştur . (Buhari, Müslim )

 

“Kim Ramazanı (farziyetine) inanarak ve ecrini Allah’tan umarak oruçla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari, Müslim ) “Her kim yalan söz söylemeyi ve o doğrultuda amel etmeyi terk etmeyecek olursa, onun yeme ve içmeden uzak durmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur”  “Oruç bir kalkandır. Sizden herhangi bir kimse oruçlu olduğu günde çirkin söz söylemesin, kötü iş işlemesin, cahillik etmesin. Herhangi bir kimse kendisine sövecek olursa ‘ben oruçluyum’ desin”(Buhari, Müslim ) Bundan dolayı oruc tutan kişinin; kulağı, gözü, dili ve tüm azalarıyla oruçlu olması gerekmektedir. Oruç tuttuğu gün ile oruçlu olmadığı gün arasında daha olumlu bir değişiklik olmalıdır. 

 

Misvak Kullanmak:”Peygamber Efendimiz (sav) “Eğer ümmetime zorluk vereceğinden korkmasaydım onlara, her abdest alışlarında misvak kullanmalarını emrederdim” buyurmuştur. (Buhâri, Muslim.)

Hz. Muhammed (sav) misvak kullanımı da oruçlu olanla olmayan arasında bir fark görmemiştir. Bunda, oruçlu olsun veya olmasın genel olarak herkesin abdest alırken misvak kullanabileceğine ve öğle namazından önce veya sonra kullanmasında da herhangi bir fark olmadığına dair işaret vardır.
Mazmaza ve istinşak’ı oruçluların sıkça ve mübalağalı bir şekilde yapmaları sakındırılmıştır. Peygamber Efendimiz (sav)”… istinşak’ı oruçlu olmadığın sürece sertçe yap” buyurmuştur. (Ebu Dâvûd.

Paylaş

Yorumlar