Oruclu iken kucaklaşmak ve öpmek orucu bozar mı?

0

Bakara, 2/185 ayette: Ramazan şerif ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olmak üzere kendisinde Kur’ân indirilen aydır…” Yüce Mevlamız Ramazan ayına bazılarını şöyle sayabileceğimiz ve diğer aylardan farklı pek çok özellikleri  ve üstünlüğü vardır.

 

 

Mübârek Ramazan Ayın Fazileti

 

  • Oruclunun ağız kokusu Cenab-ı Hak  nezdinde misk kokusundan daha hoştur.
  • Melekler oruç tutanlara iftar vaktine dek mağfiret dilerler.
  •  Cenab-ı Hak her gün cennetini süsler ve şöyle buyurur: “Salih kullarımın üzerlerindeki sıkıntı ve eziyet veren şeyleri atarak sana gelmelerine fazla bir zaman kalmadı” Ramazan ayında  azgın şeytanlar zincire vurulur, cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapatılır.
  • Ramazan ayı bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi vardır. Bu gecenin hayrından mahrum kalan kimse, hayrın tamamında mahrum kalmış demektir.
  • Ramazan şerifin son günü tüm oruçlulara mağfiret olunur. Bu ayda  Yüce Allah’ın cehennem ateşinden azad ettiği kimseler vardır ki, bu da Ramazanın tüm gecelerinde gerçekleşir. Böylesine özellik ve faziletlere sahip olan bir ayı nasıl karşılayalım? Salih bir kimse bu ayı; samimi bir tövbe, tam bir kararlılık, >vakitlerini salih ameller ile mamur etmek niyetiyle karşılar.

Kucaklaşmak ve öpmek: Hz.  Aişe validemiz  (ra) şöyle naklediyor, “Peygamber Efendimiz (sav), oruçlu iken hanımlarını kucaklar ve öperdi. Fakat 0, içinizde şehvetine en çok sahip olanınız idi”.(Buhâri, Muslim.) Ancak bu yaşlılar için değilse de gençler için mekruhtur. Çünkü,Peygamber Efendimiz (sav) bunun sebebi sorulduğunda, “Yaşlı kimse nefsine hakim olur” buyurmuştur. (Sahihtir. Ahmed/Müsned)

 

Cünüp olarak sabahlama konusunda Hz.  Aişe validemiz  (ra) şöye naklediyor, “peygamber Efendimiz (sav) cünüp olduğu halde fecir sökerdi. Sonra gusleder ve orucunu tutardı”:( Buhârî, Muslim)

Paylaş

Yorumlar