Oruc Tutmaya Hangi Vakitte Niyet Edilir?

0

Niyet, ibadetlerin kabulünün ön şartıdır.  Yapılan ibadetlerde  niyet yapılmazsa  amel ibadet değeri kazanmaz. İlk önce  niyet  kalpte başlar.  Bu da yapılacak ibadete başlama sırasında o ibadetin bilincinde olmakla gerçekleşir. Oruca niyet ederken kalpten niyet etmek yeterlidir.

Oruç için niyetin vakti, akşam namazı vaktinin girmesiyle birlikte başlar. Oruç için sahura
kalkılması fiili bir niyettir. Eğer  sahura kalkmamışsa  bile sabah bu bilinç içinde ise niyetli sayılır.

Ramazan orucu ve  belli günlerde tutulacak adak orucu ve nafile oruçlarda niyet edilecek vakit öğle namazına yaklaşık bir saat kalana kadar  niyet edebilir. Bu oruçların haricinde kefaret orucu, kazaya kalmış orucu ve belli etmediği günün  adak oruçlarında  imsak girmeden niyet etmesi gerekiyor.

Oruç hangi vakitte başlar ve ne zaman biter?

Oruç tutma vakti tan yerinin ağarması, (fecr-i sadık) ile başlayıp, güneşin batmasına kadar sürüyor.  Oruca başlamaya imsak, orucu açmaya da  iftar denir.

Uyumadan önce yemek yiyip oruç tutmaya niyet eden bir kimse gece uyanırsa henüz imsak vakti girmemiş ise yiyip içebilir mi

İmsak  sabah namazın girişini ve orucun başlamasını vaktini ifade eder. Oruç tutacak  kişinin imsak  girdikten sonra  yeme içmesini keser.  Fakat oruca niyet vakti ile oruca başlama zamanının çakışması şart olmadığı için daha önceden de niyet etmesinde bir sakınca yoktur.
Eğer ki uyumadan önce yemek yiyip oruç tutmaya niyet ederse, geceleyin uyandığında imsak  girmemiş ise  imsak vaktine kadar yiyip içebilir. sonra niyetini eder.

 

Bayram günü oruç tutulabilir mi?

Ramazan bayramının ilk  gününde ve  Kurban bayramının  ilk ve dört gününde oruç tutmak tahrimen mekruhtur. Nedeni  böyle günler de  ziyafet, ikramda bulunmak, yeme, içme ve sevinç günleridir.

 

Paylaş

Yorumlar