Oruç tutmanın fazileti ve faydaları nelerdir?

0

Oruç tutmanın fazileti ve faydaları nelerdir?

 

Oruç dinimizin temel ibadetlerinden birisidir aynı zamanda en çok sevabı olduğu bilinir. Oruç ibadeti her ibadetin temelinde vakıf olduğu gibi oruç ibadetinin de temelinde Rabbimizin rızasını almak ve onun içerinde sonsuz ırmaklar barındırdığı cennetine layık olmak için yapılır ve çok önemli bir ibadettir.
Hatta Peygamber Efendimiz oruç tutan insanın ağız kokusunun, Allah katında misk kokusundan daha hoş olduğunu buyurmuş orucun kulu Allah’a yaklaştıran büyük bir ibadet olduğunu belirtmiştir .

Oruç tutan bir insan nefsinin isteklerini dinlemez, esasen bir irade eğitiminden geçer. Açlık ve susuzluk gibi belirli nimetlerden uzak kalmanın verdiği güçlüğe karşı bir sabır sınavı verir. Ve aslında oruç tutan bir insan kendisinin aslında ihtiyacı olmadığı halde yapmış olduğu aşırılıkların (yemek yemek, içmek, nefsine göre davrandığı her şey) daha fazla ihtiyacı olan kişilerin halinden anlar ve kendi istek ve zevklerinin önüne geçmeye çalışır.
Oruç bizleri Rabbimizin verdiği nimetlere karşı şükür etmemizi sağlar günahtan alıkoyar irade hakimiyeti sağlar. Çünkü insan aç ve susuz kaldığında Rabbinin kendisine gönderdiği nimetlerin değerini daha iyi anlar.

 

Oruç ancak samimiyetle içten söylenilen bir niyetle yapılan bir ibadettir. Örneğin samimiyet ile ibadet yapmayan oruçlu olduğunu söyleyip ama oruç tutmayan birisi yalan söyleyebilir. Ancak orucunu kalpten tutan bir insan onu Rabbi için tutar çünkü o insan vicdani ile baş başadır.

Orucun farz olması için öncelikle müslüman olmak , oruç tutabilecek aklı olgunluğa erişmek (ergenlik çağı) oruç tutmaya gücü yetmek.

Oruçluyken gusül abdesti alınır mı? Gusül abdesti orucu bozar mı?

Oruçluyken gusül abdesti alınır mı? Gusül abdesti orucu bozar mı?

Paylaş

Yorumlar