Oruç Hangi Hallerde Bozulur? Orucu bozan şeyler nelerdir?

0

İslam’ın beş temelinden biriside Ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç bir Müslümanın namazdan sonra ikinci dini görevidir. Oruç, Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin ikinci senesinde farz kılınmıştır.

Bütün ibadetler şartlarına uygun bir şekilde yapıldıkları zaman Allah katında makbul sayılır. Hangi ibadet olursa olsun, şartlarından birisi yapılmazsa o ibadet makbul sayılmaz.

Oruçlu olduğunu bildiği halde bir şey yemekle, bir şey içmekle ve cinsi yakınlaşma ile oruç bozulur. İnsan oruçlu olduğunu unutarak bir şey yer veya içerse orucu bozulmaz. Ancak oruçlu olduğunu hatırladığı zaman yemeyi veya içmeyi terk ederek, ağzını yıkayıp oruca devam etmelidir. Bir kimse nasıl olsa orucum bozuldu diye yemeye içmeye devam ederse orucu bozulur. Bu durumda o kimse başka bir günde orucunu yeniden tutar ki, bu oruca kaza orucu adı verilir.

Ramazan orucuna niyetlendikten sonra oruçlu olduğunu bilerek yer, içerse veya cinsi yakınlıkla bulunursa o kimse özürsüz olarak orucunu bozmuş sayılır. Bu durumda bulunan kimse bozmuş olduğu günün orucunu kaza eder, ayrıca birbiri ardınca olmak üzere iki ay oruç tutar ki, bu oruca keffaret orucu denir. Tutulan oruç eğer hastalık gibi önemli bir özür dolayısıyla bozulmuş ise keffaret gerekmez. Onun yerine bir gün oruç tutarak kaza edilir.

Tutulan oruç Ramazan orucu değilse, o zaman bozulan orucun yerine bir gün oruç tutulur. Keffaret gerekmez.

Paylaş

Yorumlar