Orjinal-Sahte Parfüm Arasındaki Farklar Nelerdir?

0

Günümüzde piyasada o kadar çok parfüm reklamı var ki! Kozmetik mağazalarında, alış- veriş merkezlerindeki bazı giyim üzerine satış yapan mağazalar bile parfüm satışı yapabilmekte… Hatta internet üzerinde bile parfüm satışları olabilmekte… Peki piyasada her nereye baksanız rahatlıkla bulabileceğiniz bu ürünler hakkında yeterli bir bilgiye sahip miyiz? Aramızdan birkaçı bu bilgilere sahip olabildiği gibi bu konuda herhangi bir bilgi sahibi olamayanlar da var. İşte tam da size bu noktada yardımcı olmaya geldik.

 

Güzel kokmak adına seçtiğimiz parfümlerin seçimi oldukça önemlidir. Bu sebeple satın aldığınız parfümün sahte ya da orjinal olduğunu anlamanız ve bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Umarız bu yazımız sizin için faydalı olur. Lütfen yazının sonuna kadar okuyunuz. Kullanmak istediğiniz parfümün kokusu öncelikle sizi cezbeder. Satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler aşağıda sıralanmıştır. Kullandığınız bir parfüm bitince yeniden satın alırken dikkat etmeniz gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

Öncelikle satın alacağınız parfümü mutlaka vücudunuza sıkmanız gereklidir.

 Orjinal parfüm ile sahte parfüm arasındaki farklar:

1-Kaliteli ve orjinal parfüm ilk sıkıldığında ağır bir kokusu vardır. Ancak 15-20 saniye gibi bir süre sonunda esas kokusunu vermektedir. Sahte parfümler ise ilk sıkıldığında alkol kokusu veya kolonya kokusu verir ve alkolün uçucu etkisinden dolayı 2 saat gibi bir süre sonunda havaya uçarak, sahte parfümlerde koku ortadan kaybolur. Orjinal parfümlerde kokular kalıcıdır.

2-Sahte parfümler, astımı olanlarda nefes darlığına yol açar. Ancak orjinal parfümlerde böyle bir durum gözlenmemektedir.

3-Sahte parfümler, kişilerde alerji oluşturabilir. Ciltte kaşınma, kızarma…gibi alerjen etkiler gözlemleniyorsa parfümünüzden süphelenebilirsiniz.

4-Parfümlerin ana etken maddesi esans ve alkoldur. Parfüm içeriğinde kullanılan alkolün kalitesi parfümün kalitesini belirler.

5-Parfümü satın almadan önce firmanın orjinal web sayfasını ziyaret edin. Satın alacağınız parfümün görsellerini telefonunuza kaydetmek size yardımcı olacaktır.

6-Orjinal parfümlerde belirli bir seri numarası bulunmaktadır. Bu seri numara hem kutuda hem de parfüm şişesinde yer alır. Seri numarası olmayan parfümleri satın alırken bir kez daha düşünmelisiniz.

7-Orjinal parfümlerdeki şeffaf kutu ambalajı oldukça özenlidir. Ambalaj ,gevşek ve zayıf sarılmazlar. Ambalajda herhangi bir deformasyon göze çarparsa sahte olmasından süphelenebilirsiniz. Şeffaf ambalaj, orjinal ürünlerde hiç bir buruşukluk olmadan kutuyu sarar.

8-Orjinal parfümlerde, parfümlerin ışıkta zarar görmemesi için genellikle beyaz kartondan yapılır. Ayrıca kutu içerisinde yüksek bir platform konularak şişenin zarar görmesi engellenir. Farklı renkteki kartondan yapılan ambalajlarda sahte olma olasılığı da bulunmaktadır.

9-Orjinal parfümlerin kapakları her yönüyle simetriktir. Sahte parfümlerde böyle bir durum yoktur.

10-Ünlü markaların ürettiği parfümlerde çok fazla renklendirici kullanmazlar. Kullanılsa dahi daha soft renklerdir. Canlı renkteki parfümlerin sahte olma olasılığı yüksektir. Parfümü beyaz bir peçeteye sıkınız. Sahte parfümler, renklendiciler nedeniyle peçetede iz bırakacaktır.

11-Orjinal parfüm şişeri kusursuzdur.

12-Parfüm kutularındaki oklar, bize orjinal olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir. Aşağıdaki resimi inceleyiniz. Sağ tarafı gösteren okun, sol tarafı gösteren oktan daima daha koyu renkte olması gerekmektedir.

13-Orjinal parfüm şişelerinde, kapaklarında, üzerindeki yazılarda kullanımı süresince herhangi bir deformasyon göremezsiniz. Hatta bazı orjinal marka parfümlerin üzerindeki yazılar şişe üzerine kabartma yazılarla yazılmıştır. Orjinal parfümlerde yazım hataları yoktur.

14-Orjianal parfümlerin sahte parfümlere göre şişelerinde farklılık olur. Ancak taklit edilen parfümlerin isimleri bile farklı olabilir.

15-Kullandığınız orjinal parfüm bittiyse yenisini almanız gerekebilir. Bu durumda ilk satın aldığınız parfümü hassas terazide mutlaka tartın ve kutusuna not edin. Bir sonraki satın almada yeni ürünü tartın. Gramajların aynı olması gereklidir. Çünkü orjinal parfüm şişesi oldukça kalitelidir. Sahtesinde her haliyle görüntüsü aynı olabilir. Ancak gramaj olarak bir farklılık varsa yeni ürün büyük ihtimalle sahtedir.

16-Orjinal parfüm içindeki boru şişenin dibine değmezken, sahte parfümlerdeki oldukça uzundur.

17-Sahte parfümler piyasada oldukça ucuza satılmaktadır. Orjinal parfümler ise biraz cep yakabilir. Ancak sağlık söz konusu olduğu için orjinal parfüm almanızı tavsiye ederiz.

18-Güvenilir, kaynağı olmayan yerlerden parfüm satın almayınız.

İmitasyon parfümler kolayca üretilir. Piyasada en çok satılan parfümlerin imitasyonları daha çok fazla olmaktadır. Sebebi ise; sahte üretim yapan firmaların bunlardan rant gelir elde etme isteklerinden kaynaklanmaktadır. Piyasada çok üretilmeyen parfümlerin sahteleri daha azdır. Bilinçli tüketici olarak sağlığınıza zarar vermeyen ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. Ayrıca sahte ürün satın alarak cebinizi boşu boşuna zarara sokmamış olursunuz.

Paylaş

Yorumlar