Nasıl dua edilir, Duanın usul ve adabı nedir, nelere dikkat edilmelidir?

0

Dua Ederken Nelere Dikkat Etmelidir?

Dua kişinin kendinisini Rabbine ifade etmesidir. Ancak dua ederken bile belirli kurallar vardır.
Öncelikle duaya başlamadan mutlak suretle euzu besmele ile başlamalı Rabbimize şükür etmeli ve peygamber efendimize ve ailesine salatu selam getirilmelidir. Dua ederken ellerimiz hafifçe açık ve göğe bakacak şekilde göğsümüzün hizasına göre kaldırılmalı ve dua ettikten sonra amin (kabul et) diyerek yüzümüze sürmeliyiz.

Dua ederken kişi yalnızca kendisi için değil örneğin anne babasına hatta bütün ümmeti Muhammed için dua etmelidir. Ancak daha çok ahiret hayatı için dua edilmeli, bu dünyanın imtihanlar dünyası olduğunu unutmamalı Rabbimizden bizleri cenneti ile mükâfatlandırmasını istemeli bu dünya hayatında nefsimize hakim olmalıyız. Duanın temel şartı samimiyettir, içtenliktir ve kişi ettiği duanın kabul olmayacağını düşünmemeli bundan bir an olsun şüphe etmemelidir her konuda aceleci olan oldu bittiyi seven insan oğlu duasının kabul olmasını sabır ile beklemeli ve Adele etmemelidir. Duayı ısrarla tekrarlanmalı hatta duamızın kabul olması için sadaka verilebilinir.

Dua edilen vaktin dua etmek için uygun bir vakit olmasına dikkat edilmelidir cuma günü, arefe, gece yarısı(Teheccüd namazı) gibi. Özellikle anne, babanın , ihtiyaç sahiplerinin, mazlumların, misafirlerin dualarını almalı kendimizi bedduadan sakınmalıyız. Her zaman Rabbimizi anmalıyız

Örnek olarak

Ey Rabbimizin, sana dayandım sana güvendim, beni namazı devamlı kılan kullarindan eyle,beni tek bırakma,benim yüreğime ferahlık ver, senin adına Salih amel işlemek için bana güç ver, beni azabından koru verdiğin nimetler için şükürler olsun denilebilir.

Gece uyumadan önce okunacak dua

Gece uyumadan önce okunacak dua

Paylaş

Yorumlar