Namazın mekruhları nelerdir | Namaz kılarken nelere dikkat edilir

1

Dinimiz namaz kılarken bizlere namaz içinde yapılmasını istediği veya yapılmasını istemediği şeyler vardır. Dinimizin yapılmasını istemediği şeylere mekruh deriz. Yani harama yakın demektir. Peki dinimizin bizlere namaz kılarken mekruh olarak gördüğü şeyler nelerdir?

 

Namazın mekruhları  Namaz kılarken nelere dikkat edilir

*Secde inerken pantolonunu yukarı çekmek mekruhtur.

*Kısa kollu gömlekle namaz kılmak mekruhtur.

*Başka elbisemiz olduğu halde kokulu elbise veya kirli çorap ile namaz kılmak mekruhtur çünkü başkalarını rahatsız ederiz.

*Baş açık Bir şekilde ve ayak yalın bir şekilde namaz kılmak mekruhtur.

*Secde ettiğimiz zaman alnımızı koyacağımız yerde taş,toprak ,toz vs. varsa bunları namaz sırasında elle süpürmek mekruhtur. Ancak secde yapmamızı engelleyecek kadar güç bir durumda kalıyorsak temizleye biliriz. Onun dışında dinimiz namaz kılacağımiz yeri namazı kılmadan önce temizlemek gerektiğini belirtmiştir.

*Namaz esnasında yüzünü, başını sağa sola çevirmek mekruhtur. Özellikle gözlerle etrafa bakmak kesinlikle caiz değildir ve namaz esnasında göğüsün kıbleden başka yöne dönmesi de namazı bozar.

*Secde sırasında erkekler kollarını yere yayması mekruhtur.

*Namaz kılarken esnemek caiz değildir ancak esnenemizi kontrol altında tutmak için alt dudağımızı dişlerimizin arasında sıkıştırmak gerekir. Yada ayaktaysak sağ elin tersiyle, rükûda isek sol elin tersiyle ağzımızı kapatmak gerekir.
*Namaz kıldığımız cami,mescid vs. alanda ön taraflarda boş yer varken arka sıralarda namaz kılmak mekruhtur.

* Namaz kılarken üstümüzde insan veya hayvan resimleri bulunan tişört, gömlek giymek mekruhtur.

* Seccade üzerinde Kur’an ı kerim harfli bir yazı bulunan, Kâbe resmi bulunan seccadeleri namaz kılmak için sermek caiz değildir.

*Namazın sünnetlerini yerine getirmemek mekruhtur.

*Dikkatimizi dağıtacak alanlarda namaz kılmak mekruhtur. Çünkü namaz kılarken kişinin kalbinin ve aklının hiç bir zaman birşeyle meşgul olmaması lazımdır.

*Genelde namaz kılarken ayakta kılamayacak kişilerin bir yere yaslanarak veya oturarak kılması dinimizce uygundur. Ancak herhangi bir özür durumu olmadığı halde oturarak veya bir yere yaslanarak namaz kılmak caiz değildir.

*Namaz sırasında el parmakları, tekbir alırken kendi haline bırakılmalı ne parmaklar arasında boşluk olmalıdır nede parmaklar arasında boş alan bırakılmalıdır. Yani Parmaklar kendi haline bırakılmalı, secde ederken parmaklar kapalı rükûda ise Parmaklar açık tutulur.

*Namaz kılanın önünden geçmek veya önünden geçebilecek bir yerde durmak da mekruhtur.

Paylaş

Yorumlar