Namazın kılınması mekruh olan vakitler nelerdir?

0

İman etmekten hemen sonra yapılacak en büyük ibadet namazdır. İmanla namaz birbirine bağlı et ve tırnak gibidir. Biri olmazsa diğeri, diğeri olmazsa diğeri yok olur. Hiç iman etmeyip namaz kılan birisini görmemiz mümkün değildir.

 

Rabbimizin bize emri ; ” Namazı dosdoğru kılın.” Yerine getirmek bizim borcumuzdur.

Namazın kılınması mekruh olan vakitler nelerdir?

Peki namaz ne zaman kılınır,ne zaman kılınmaz ?

* Güneş doğduğunda ve güneş doğduktan sonraki 45 dk boyunca namaz kılınmaz.

*Güneş tam tepe okurken üst noktaya yerleşirken ve öğleye yarım saat kalıncaya kadar namaz kılınmaz.

*Güneş battıktan sonra veya güneşin batmasına 45 dk kala, akşama kadar namaz kılınmaz.

Bu saydığımız vakitlerde namaz kılınmaz çünkü inanışa göre bu 3 vakitte namaz kılmak ateşe ve güneşe tapan kimselerin ibadet zamanıdır. Onlara benzemek için Dinimiz bu vakitlerde namaz kılınmasını yasaklanmıştır.

Ancak, eğer ki o gün ikindi namazını kılacak vakit bulamadıysak, güneş batana kadar ikindi namazını kılmak sorun değildir. Ama yinede son dakikaya bırakmamak gerek.

Sabah namazını kıldıktan sonra eğer ki güneşin daha doğmasına vakit varsa herhangi bir namazın kazasını kılmak dinimize göre yasak değildir.

Namazın belli vakitlerde kılınmaması müminin bunun yanında kuran okuması,tesbih çekmesi,zikir etmesi yasak değildir yani namaz kılacağımız saatlerde eğer ki dinimizin yasakladığı, uygun görmediği saatler olmasına rağmen bu saatlerde zikir çekmek, tesbih çekmek Kur’an ı kerim okumak yasak değildir.

Paylaş

Yorumlar