Namazın fazileti ile ilgili kısa ayeti kerimeler ve hadisi şerifler

0

Namaz, bir müminin hayatında hem manevi hemde dini olarak tartışmasız çok önemli bir yer tutar. Çünkü günde beş vakit Rabbimizin çağrısına kulak verip davetine icabet etmek her müminin görevidir. Mümin namaz sayesinde Rabbine içini açar, ona yalvarır. Bu konu ile ilgili hem ayeti kerimelerde hemde Hadisi şerifler de bilmemiz gereken bazı hususlar vardır.

 

Namazın fazileti hakkında kuran  ayeti  ve hadisi şerifler

 

 Namazla hakkında Ayeti kerimeler;

!! Namazı dosdoğru kılın, çünkü namaz müminler üzerinde farzdır.” (Nisa suresi/103)

!! Aile bireylerine namazı kılmalarını emret, kendinde ısrarla devam et.” (Tâhâ süresi/132)

!! Ey oğulcuğum! Namazı dosdoğru kıl, iyiliği emret, kötülüklerden vazgeç, başına gelenlere sabret, doğrusu bunlar azmedilmeye değer işlerdir.(Lokman suresi/17)

 Namaz Hakkında Hadisi şerifler;

?? Bir kimse güzelce abdest alıp,beş vakit güzelce bana kılarsa, kıldığı o namaz o kişiye kıyamet günü nur olur. Bir kimse namazı terk ederse firavun ve Veziri (hâmân) ile birlikte yanar (Dârimî -13)

?? Hz. Muhammed (s.a.v);
Sizden birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve her gün bu nehirde yikansa kendisinde kir diye birşey kalır mı? Sahabe-i kiram ; hayır kalmaz dediler. Bunun üzerine Resullah (s.a.v); İşte beş vakit namaz da böyledir. Suyu nasıl ki kirleri temizlerse beş vakit namaz da günahları temizler” (Buhârî-6)

 

Namazın mekruhları nelerdir | Namaz kılarken nelere dikkat edilir

 

Namazın mekruhları nelerdir | Namaz kılarken nelere dikkat edilir

 

Paylaş

Yorumlar