Namazın farzları kaç tanedir | İçindeki ve dışındaki namazın farzlar

0

 Namaza başlamadan önce ve namaza başladıktan sonra yapmamız gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlara namazın farzları denir. Allah’ın emrettiği şekilde namazımızı kılabilmemiz için şimdi bu farzların neler olduğunu görelim:

Namazın farzları kaç tanedir? İçindeki ve dışındaki namazın farzlar  nelerdir?

Namazın farzları onikidir?  Namazın farzları sırasıyla şöyledir?

NAMAZIN FARZLARI

Abdestli Olmak: Namaz kılmak isteyen bir müslümanın abdesti yoksa abdest alması, yıkanması gerekiyorsa boy abdesti alması farzdır. Boy abdestinin ve namaz abdesti alması gerekir.

Temizlik: Namaz kılacak bir insanın her yönde temiz olması gerekir. Bedeninde, elbisesinde, namaz kılacağı yerde hiçbir pislik bulunmayacaktır. Eğer pislik varsa önce onları temizlemesi şarttır.

Örtünmek: Namaz kalmak Allah’ın huzuruna çıkmak! demektir. Çırılçıplak veya plâj kıyafetiyle bir insan Allah’ın karşısına çıkamaz. Kadınlar eller, yüz ve ayakların dışında kalan bütün vücutlarını, vücut hatları belli olmayacak şekilde örterler. Erkekler de en temiz elbiseleriyle Allah’ın huzuruna çıkarlar. Erkekler giyecek elbiseleri yoksa, en azından göbekle dizlerin altına kadar olan yerleri örterler.

Kıbleye Dönmek: Namaz kılarken, dünyanın neresinde olunursa olunsun, Mekke’deki Kâbe’ye doğru yönelmek gerekir. Yüce Allah Kur’an’da, “Artık namaz kılarken yüzünü Mescid-i Haram (Kabe) tarafına çevir” diye emrettiği için namazda Kâbe’ye yönelmek, farzdır. Namaz kılanlar için Kâbe tarafı kıble sayılır.

Kıble, camilere bakılarak, bilenlere sorularak öğrenilir. Kıbleyi gösteren pusula ile de kıble tayin edilir. Doğu ve İç Anadolu Bölgeleri’nde kıble tam güneydir. Trakya ve Marmara Bölgelerinde ise güneyin biraz soluna düşer.

Ayrıca bazı takvimlerde kıble saati bölümü bulunmaktadır. Bu takvime göre güneşli bir havada saatten faydalanarak kıbleyi şu şekilde bulabiliriz:

Bulunduğunuz yere göre kıble saati değişmektedir. Meselâ İstanbul için kıble saati oniki ise, biz saat tam onikide güneşli havada ayakta dururuz. Bu şekilde gölgemizin bulunduğu yönün tam aksi yönü kıble olur.

Vakit: Farz olan namazları günün herhangi bir saatinde kılamayız. Bu namazları belirlenmiş olan vakitlerde kalanız. Vakti girmeden farz olan namazlar kılınmaz.

Niyet: Kılınacak namaz hangi vaktin namazı ise ona göre niyet ederiz. Niyeti kendimizin duyacağı şekilde Söyleriz. Mesela: “Niyet ettim Allah nzası için sabah namazının sünnetini kılmaya, Niyet ettim öğle namazının sünnetini kılmaya.”… vb.

İste yukarıda açıkladığımız altı şart, namaza başlamadan önce yapmamız gereken farzlardır. Bunların hepsi Allah’ın emri olduğu için farzdır.

Namazın İçindeki Farzlar (Rükünler)

Namaza başladıktan sonra yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır:

Başlama Tekbiri: Hangi namazın kılınacağına niyet ettikten sonra, erkekler ellerini kulak hizasına kaldırıp, başparmakları kulak yumuşaklarına değdirerek, kadınlar ise omuz hizasına kadar kaldırarak, “Allahü Ekber” denir. “Allah Büyüktür’ anlamına gelen bu söze başlama tekbiri denir.

Ayakta Durmak (Kıyam): Tekbir alındıktan sonra ayakta durmak, gereken dua ve Kur’an âyetlerini de okumak namazın şartlarındandır. İslam , ayakta duramayacak kadar yaşlı ya da hasta olanlara kolaylık sağlamak için, oturarak, oturamayanlara da yattıkları yerden işaretle namaz kılmalarına izin vermiştir.

Okumak (Kıraat): Namazda ayakta iken Kur’an okumak farzdır. Kur’an okurken kısa bir süre, yahut üç âyet de okuyabilir.

Eğilmek (Rükü): Ayakta iken Kur’an okuduktan sonra vücudu öne doğru bükerek eğilmektir. Buna “Ruku” denir.

Secde: Namazda alnı, burnu yere değdirip aynı zamanda iki el ile iki dizin de yere konulmasına secde denir. Müslüman Allah’ın huzurunda en şerefli yeri olan alnını toprağa koymakla kendi küçüklüğünü, Allah’ın da yüceliğini ortaya koymuş olur. Müslüman şerefli bir insan olduğundan Allah’dan başka hiçbir kimsenin önünde eğilmez ve alnını yere koymaz..

Son Oturuş (Ka’de-i Ahire): Namazın sonunda Ettehiyyatü duasını okuyacak kadar oturmaktır. Kılınan namaz iki rekatlık bir namaz ise ikinci rekattan sonraki, üç rekatlık bir namaz ise üçüncü rekattan sonraki, dört rekatlık bir namaz ise dördüncü rekattan sonraki oturma farzdır.

İste namazın içindeki şartlarını da tamamlamış olduk. Böylece namazın şartlarının hepsi oniki olmuş oluyor.

Paylaş

Yorumlar