Namazımız hangi durumda bozulmaz?

0

Hangi durumlarda namaz bozulmaz?

Namaz ,İslam’ın temel direğidir. En baş şartıdır diyebiliriz. Kadın olsun erkek olsun kim namaz kılacak aklı olgunluğa erişirse namazı günde 5 defa kılmak kişinin temel sorumluluğudur. Çünkü namaz kulu Rabbine yaklaştırır, insan namaz halinde iken Rabbi ile sohbet eder. Bize düşen görev günde 5 defa Rabbimizin huzuruna çıkarken her defasında ayrı bir heyecanla ayrı bir neşe ile secde etmeli ve şükür etmeliyiz . Neden ?
Çünkü mahşer alanında kulun hesaba çekileceği ilk amel namazdır. Bundan dolayı namazın dosdoğru kılınması ve şartlarına uygun hakkını vererek kılmanın önemi daha iyi anlaşılır. Pekala hangi durumlarda namaz bozulursa dinen uygundur.

Öncelikle insan namaz kılarken kendisini çevresinden soyutlamali ve her hareketinin rabbi tarafından izlendiğini bilmelidir. Buna rağmen namazda insanın canına veya malına bir zarar gelme ihtimali olduğunda namazı bozmak vacip olarak kabul edilmiştir. Özelikle savaş alanındaki askerlerin silahları yanında namaz kıldığı gözlemlenmiştir.

Buna nispeten, açık bir alanda Banaz kılan kişi mesela bir mezrada namaz kılan kişi yaklaştığını gördüğü yılanı öldürürse yada yemek yapan bir ev hanımı ocağın altını kapatmayı unutup ocaktaki yemeği tastığını görürse dinimize göre bu durumda namazı bozmak mübahtır. Fakat namaz kılarken komsumuzun bize misafirliğe geldiğini düşünelim kapı çalıyor ama siz namazdasınız, yada sevdiğiniz bir dostunuz sizi arıyor ama siz namazdasınız, böylesi durumlarda kişi canı ve malı tehlikede olmadığı suretle namazını bozarsa bu günaha girer, caiz değildir.

Ayrıca Namaz ne zaman farz kılınmıştır | Namaz Kılmanın Faydası Önemi Yazımızı inceleyebilirsiniz

Namaz ne zaman farz kılınmıştır | Namaz Kılmanın Faydası Önemi

Paylaş

Yorumlar