Namazı nasıl huşu içinde kılabiliriz? Namazı bozan şeyler nelerdir?

0

Namazı nasıl huşu içinde kılabiliriz? Namazı bozan şeyler nelerdir?

Namaz, kişiyi Rabbine yaklaştırır. İçini ona açmasına dua etmesine dua kapısına gelmesine vesile olur. Bizler namazı huşu içinde kılmak için öncelikle huşu ne demek onu öğrenmemiz gerekir.

Huşu demek, kişinin kendisini Allah’ın (c.c) huzurunda olduğunu bilmesi demektir. Rabbimizin bizi her zaman gördüğü, gözetlediği, işittiğini, her şeyi bildiğini bilmek demektir. Bundan dolayı namaz kılarken hürmet ve saygılı içinde kılmak gerekir.

Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurduğu gibi;

Namazı kıldığınız zaman, dünyadaki son namazınızı kıldığınızı düşünün, kalbi uyanık olarak namazı kılın. Buyurmuştur.

Peki bizlere bunlar emredilmişken bizlerin namazımızı bozmamıza sebep olacak şeyler nelerdir? Bizler namazı bozan şeyleri 10 madde halinde ele aldık ;

1-) Nasıl ki abdest alırken konuşmak abdesti bozarsa, namaz kılarken de namazda konuşmak namazı bozar, bilerek, bilmeyerek, ister zorunlu ister keyfi ne olursa olsun namazda konuşmak namazı bozar.

2-)Bazen boğazımıza öksürük takılır, namaz esnasında yine boğazımıza öksürük takılması durumunda özürsüz öksürmek namazı bozar, ancak duayı daha iyi okumak için boğazımızı temizlenmek amaçlı öksürmek dinimize göre namazı bozmaz.

3-)Namaz sırasında ” ah ah- of of-öf öf demek yada namaz kılarken bir toz görüp onu üflemek bile bıkkınlık anlamına geldiği için namazı bozar.

4-) Rabbimizin korkusundan, cennetine layık olamamaktan, günahlarımızdan tövbe ederken ağlamak namazı bozmaz.

5-) Namaz kılarken başkasının lafına göre yerimizi değiştirmek (sağa-sola )kaymak namazı bozar ancak bir müslüman başka bir müslümanın namaz kılacak yeri olmadığında kendisi isteyerek yer verirse (sağa sola kayarsa) namazı bozulmaz.

6-)Abdest almadan önce dişlerimizi misvak ile fırçalamamız farzdır. Yada misvak yoksa dış macunu bile yeterli olunur ancak bazı durumlarda dişimizi fırçalayacak imkânımız olmayınca yada abdest aldıktan sonra yemek yediğimiz zaman ezan okunup namaz kılarsak ağzımızın içindeki en ufak bir şeyi 3 Kere çiğnemek veya eritip yutmak namazı bozar.

7-) Namaz dualarını kağıttan bakıp okumak namazı bozar.

8-)Namazda olmayan hareketleri uygulamak yani bir elimizin hareketi 3 den fazla yapılırsa namazı bozar ( bir yeri kaşımak örneğin (Burun saç, sakal)

9-)Namaz kılacağımız yerde namazı bozacak kadar necaset varsa o namazı bozar. Namaz kılarken de avret yerlerimizin görünmesi namazı bozar.

10-) kişinin namaz kılarken göğüsün kıbleden başka yöne çevirmesi namazı bozar ancak el yüz buna dahil değildir.

Namazımız hangi durumda bozulmaz?

Namazımız hangi durumda bozulmaz?

Paylaş

Yorumlar