Namaz ne zaman farz kılınmıştır | Namaz Kılmanın Faydası Önemi

0

Namaz, İslam Dinin beş  şartlarından biridir. Kuran-ı kerimde  günün belli saatlerinde abdest alınır namaza durulur. Namaz dinimizin direğidir. Ve ibadetlerin en üstünü, en faziletlisi olarak bilinir.

 

Namaz Kılmanın Faydası

Bizi yaratan, sonsuz nimetlerini veren, bizleri doğru yola ulaştıran iyiyi ve kötüyü doğruyu yanlışı yararı ve zararı ayrıt ettiren bize öncelik olması için Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimi yollayan Yüce Allaha (c.c) karşı kulluk vazifemizdir.
Namaz kılan bir birey kendisini Rabbinin her an izlediğini bilip, kötü olan her türlü davranıştan geri durur. Gün boyu her an Rabbini hoşnut etmeye çalışır, temizlik alışkanlığı kazanır, günlük hayatın durumuna, nefsine hakim olup ruhunu Rabbinin huzurunda dinlendirir.

Namaz ne zaman farz kılınmıştır?

Namaz, hicretten bir buçuk sene önce Miraç (İsra) gecesinde farz kılınmıştır. Peygamberimiz  Hz. Muhammed sav İsra gecesi, namaz elli vakit olarak farz kılındı. Sonra  düşürüldü ve beş vakte indirildi. Sonra şöyle seslenildi;

“Ey Muhammed, şüphesiz bizim nezdimizdeki söz bir değişikliğe uğramaz. Senin için bu beş vakit namaz, elli vakit namazın karşılığıdır.” (Buhari, Salat, 76, Enbiya, 5; Müslim, İman, 263; Ahmed b. Hanbel, V/122,143)

Namaz Kılmanın Önemi

Rabbimiz bize namazı Emir ettiği gibi namaz ibadetini yaparken onun sürekli ve devamlı olarak yapılmasını da emir etmiştir. Hiç bir şey hiç bir olay (ölüm dışında) namazı kılmamak için bahane değildir. Hayatımızdaki bütün o kötü durumlarda, her an Rabbimizi hatırlamak, ona şükür etmek, ancak namazla mümkündür. Bundan dolayı Rabbimiz namazı kılmakla yetinmemiş onu sürekli kılmayı da emir etmiştir. Namazını sürekli ve düzenli olarak kılan her birey kalbini, ruhunu Allah’a (c.c) yöneltmiş olur. Kişi daima Rabbinin kendisine verdiği nimetlerle hayatını sürdürür, Rabbimizin bizim için yaptığı her şey her nimet, verdiği her rızkın teşekkür göstergesi olarak namaz kılarak bunu gösterebiliriz.

Paylaş

Yorumlar