Namaz Nasıl Kılınır, Erkekler Ve Bayanlar Nasıl Namaz Kılar

0

NAMAZ NASIL KILINIR?

Önce sabah namazından başlayalım. Sabah namazı iki sünnet, ikisi farz olmak üzere dört rekâttır.
Tan yeri ağarıp hava aydınlanmaya doğru girince, sabah namazının vakti girmiş olur. Güneş doğmadan az önce de sona erer.

Biz bu vakit içinde daha önce öğrendiğimiz şekilde abdestimizi alırız. En temiz elbiselerimizi giyeriz. Namaz kılacağımız seccademizi kıbleye doğru sereriz. Dört parmak kadar ayaklarımızın arasını açarız. Kadınlar ise ayaklarını bitiştirirler.

Evvela sabah namazının sünnetini kılmaya başlarız. “Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya” diyerek niyet ederiz. Tekbir almak üzere, ellerimizin içi kıbleye gelecek şekilde, ellerimizin baş parmağını kulaklarımızın yumuşağına değdirip “Allahu Ekber dedikten sonra, ellerimizi göbeğimizin altına sağ el sol elin üzerine gelecek şekilde bağlarız.
Kadınlar ellerini tekbir alırken omuz hizalarına kaldırırlar. Ellerini de sağ el sol el üzerine gelecek şekilde göğüslerinin üzerine koyarlar.

Namazda iken konuşmayız. Sağa ve sola da bakmayız. Secde edeceğimiz yere bakarız. Bundan sonra sırayla şunları okuruz: Subhaneke duası, Besmele çekilir ve ardından Fatiha suresi okunur sonra ise kur’an-ı Kerim’den bir sure veya ayet okunur.

Bundan sonra Kur’an’dan bildiğimiz bir sûreyi veya birkac âyeti okuruz. Hemen ardından “Allahü Ekber” diyerek rükûya gideriz yani eğiliriz. Rükûda bas ile belimizin dümdüz olmasına dikkat ederiz. Kadınlar ise bu kadar fazla eğilmezler. Ellerimizin içini dizlerimizin üstüne kor, parmaklarımızla diz kapaklarımızı kavrarız. Dizlerimizi kırmaz, dik tutarız. Rukuda iken en az üç kere  “Subhane Rabbiyel Azim” deriz.
Sonra, “Semiallahü limen hamideh” diyerek doğruluruz. Dimdik ayakta dururken “Rabbena lekel hamd dedikten sonra “Allahü Ekber” diyerek secdeye kapanırız.
Secdeye inerken, önce dizlerimizi, sonra ellerin sonra da alnımızı ve burnumuzu yere koyarız. Secdede iken erkekler ayaklarını diker, kollarını, karnını  uyluklarından ayırır. Kadınlar ise kollarını uyluklarına bitiştirir.

Secdede iken en az üç kere “Sübhane Rabbiyelala” deriz. Sonra “Allahü Ekber” diyerek secdeden kalkar sa ayağımızı diker sol ayağımızın üzerine otururuz. Kadınlar ise sağ ayaklarının iç kısmi yere gelecek şekilde kor, sol ayakları üzerine otururlar. Ellerimizi normal bir şekilde dizlerimizin üstüne koyarız. Ardından “Allahü Ekber” diyerek tekrar secdeye kapanıp, ikinci secdeyi de birinci secde gibi yapar ve “Allahü Ekber” diyerek ikinci rekâta kalkarız.

İkinci rekâtta da birinci rekatta olduğu gibi, eilerimizi bağlarız. Yalnız “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek birinci rekatta okuduğumuz Fâtiha Suresi’ni sonuna kadar okuruz. Ardından Kur’ândan kısa bir süre veya birkaç âyet okuruz. Sonra “Allahu Ekber” diyerek birinci rekattaki gibi rüku ve secdeleri yaptıktan sonra “Allahu Ekber” diyerek dizlerimizin üzerine otururuz.

Otururken sıra ile şu duaları okuruz:  Ettehiyyâtü Duası, Allâhümme Salli ve Allâhümme Barik Duaları, Rabbenâ âtina ve Rabbenâğfirli Duaları

Bu dualardan sonra başımızı önce sağ tarafımıza çevirip “Esselâmüaleyküm ve rahmetullah”, sonra da başımızı sol tarafımıza çevirip tekrar “Esselâmüaleyküm ve rahmetullah” der ve böylece sabah namazının sünnetini bitirmiş oluruz. Selâm verdikten sonra şu duayı okuruz: “Allahümme entesselâmü ve minkesselâm, tebarekte yâzelcelâli velikram.”

Paylaş

Yorumlar