Namaz kılmamanın, yada namazı bırakmanın cezası var mıdır?

0

Namaz, belirli bir erişkinliğine ulaşmış her müslümana farzdır. Çocuklarda küçük yaştan itibaren alışkanlık kazandırılması çok ama çok önemlidir. Dinimize göre buluğ çağına gelmiş her müslüman namaz kılmaktan sorumludur. Çünkü namaz Rabbimizin bir emirdir ben namazı kılmayacağim diyen Rabbinin emirine uymaz ve kâfir olur.

 

 

Namaz kılmamanın, yada namazı bırakmanın cezası var mıdır?

Ayrıca namaz kılmayı farz olarak kabul edip ancak tembellik edip, namazını kılmayan yada bırakan bir kişi daha büyük bir günahkar sayılmaktadır.

Peygamber efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) “ Mahşer günü, kula ilk sorulacak soru namazı kılıp kılmamasıdır” buyurmuştur. Çünkü kul namazını hakkıyla yerine getirirse diğer amellerinin de iyi olduğu,namaz ibadeti bozuk olan bir kulun diğer amelleri de bozuktur demiştir.

Müslümanlara günde 5 vakit Rabbinin huzuruna toplanmasına vesile olan namaz ,bu dünyada kulun yapacağı en faydalı iş, kıyamette ise sorguya çekileceği en ağır amel olacaktır.

Kim namaza devam etmezse,onun için bir rehber,bir yol, bir pusula yoktur. Kıyamet günü o kişi cehennemin en kötü yerinde olur.

İhya suresine göre (1/399)
” Namaz dinin direğidir. onu bırakan onu terk eden dinini yıkmıştır. Dinini terk etmiştir.” Buyurmaktadır

Paylaş

Yorumlar