Müslümanın dinimizdeki Ahlaki görevleri nelerdir?

0

Müslümanın dinimizdeki Ahlaki görevleri nelerdir?

Ahlak, insanın karakterine, bedenine, ruhuna yerleşmiş, yaptığı bütün davranış ve hareketlerin temeli olan ve yaptığı davranışların ortaya çıkardığı sonuçtur. Yani huy dur.

Ahlak iki başlık altında incelenir. Biri iyi ahlak, diğeri kötü ahlâk. Ve kişinin iyi bir ahlaka sahip olması, dinine karşı verdiği değerlerle ölçülü olur. İslam dini güzel, temiz ahlaka çok önem vermiştir.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ;
” Kıyamet gününde, müslümanın sevaplarınin arasında güzel ahlaktan başka değerli birşey yoktur” buyurmuştur. Ahlak derken anne babaya, eşe dosta akrabaya karşı olan vazifelerimiz yanısıra bizler dini olarak Ahlaki görevlerimizden bahsedeceğiz. Dinimize nasıl ki oruç tutmak, zekat vermek, hacca gitmek ,namaz kılmak bizler için Dini bir vazife olarak kabul edilmişse, kişinin çevresine güler yüzlü olması onun gönlünün sadakasıdır, tatlı konuşmak, yumuşak yüzlü olmak, toplumun milletin herkesin iyiliği için çaba harcamak da müslümanın ahlaki görevidir.

Ahlaki vazifelerimize örnek olarak;
-) Rabbimize ve onun gönderdiği rehber olarak Kur’an ı Kerim’e ,yol gösterici olarak Peygamberle olan ahlaki görevlerimiz
-) ailemize karşı
-) toplumumuza, vatanımıza ve özellikle kendimize karşı vazifelerimiz vardır.

Bizim Rabbimize karşı Ahlaki görevimiz;
Öncelikle tevhid inancını kendimize oluşturmak, yani Rabbimizin varlığına ve tek olduğuna inanmak. Bizlere emir ettiği ibadetleri yerine getirmek. Emir ve yasaklarına riayet etmek, kalben bağlanmak. Ve verdiği her nimete sonsuz şükür etmek örnek verilebilir.

Peygamber Efendimiz Resûlullaha (s.a.v.) karşı;
Onun evrensel bir Peygamber olarak gönderildiğine inanmak,onu çokça zikir etmek onun bizler için söylediği iyiyi, kötüyü- doğruyu- yanlışı onun açtığı yolda tereddütsüz yürümek, yaptığı ibadetleri harfiyen yerine getirmek.

Kur’an-ı Kerime karşı vazifelerimiz de;
Kur’an ı Kerim’in Rabbimizin bizlere gönderdiği son kitap olduğuna inanmak, onu usulüne göre yavaş yavaş anlayarak okumak, yazılanları uygulamak örnek verilebilir.

 

Dinimizde Ailenin Yeri Ve Önemi

Dinimizde Ailenin Yeri Ve Önemi

Paylaş

Yorumlar