Miraç  Gecesi Beş Vakit Namaz ve Peygambere Verilen Diğer Hediyeler

1

İsrâ ve Mi’râc  olayı Resül Ekrem (sav)’e önemli bir yeri vardır. Çünkü bu olay  çok önemli bir zamanda meydana gelmiştir. Efendimiz (sav) Mekke döneminde meşakkatli  ve zorluklar içerisinde iken eşi Hz. Hatice ve amcası Ebu Talib vefat etmiştir. En büyük destekçilerini kaybeden Efendimiz (sav) taşlanma ile sonuçlanan Taif yolculuğunda üzüntülü olarak dönmüştür. Böyle sıkıntılı bir durumda iken Cenab-ı Allah onu yalnız bırakmamış ve bu mucize ile onu şereflendirmiştir.

 

İsrâ ve Mi’râc gecesinde  Hz. Muhammed (sav) verilen hediyelerin başında namaz geliyor. Mirac gecesi  Cenab-ı Mevlamız  müminler için elli vakit namazı farz kılmıştır. Efendimizle görüşen  Musa (as) bunun ümmeti için ağır geleceğini ve çok fazla olduğunu söyler. Resül Ekrem (sav) Hz. Musa ile Cenab-ı Allah  arasında namazlar beş vakte ininceye kadar gider gelir. Yüce Mevlamız bu beş vakit namazın her birinin sevabının on sevap olduğunu buyurur. Bu beş vakit namaz yine elli vakit namaz sevabına girer.

Namazlar beş vakte indikten sonra Musa (as) resül Ekrem (sav)’e tekrar  Allah Teala’ya dönmesini ister. Resül Ekrem (sav) ise, “Rabbim’den utanır oldum” demiştir.
Miraç Gecesi  Peygamber (sav)’e beş vakit namazla  birlikte Bakara Süresinin son ayetleri verilmiş ve ümmetinden  Cenab-ı Allah (cc) şirk koşmayanlardan mukhimat bağışlanmıştır. Mukhimat ise insanı cehenneme sürükleyen büyük ve tehlikeli günahlar demektir.

Miraç Gecesi  Resül Ekrem (sav)’e Bakara Sûresi’nin son ayetleri ile birlikte Allah (cc) hiç bir şeyi ortak koşmadığı sürece ümmetinin büyük günahlarının bağışlanacağı müjdesi  Cenab-ı Allah Teala tarafından verilmiştir.
Cennete ilk giren peygamberin Hz. Muhammed, ümmetin ise O’nun ümmeti olacağı müjdesi ve bir kişi iyiliğe niyet ettiği zaman ona on sevap verileceği, iyiliğe niyet edip yapmadığı zaman yine iyilik yapmış sayılacağı, kötülüğe niyet edip de onu yaparsa bir kötülük yapmış sayılacağı müjdesi de verilen hediyeler arasında yer almaktadır.

Paylaş

Yorumlar