Milli Piyango Kumar İddia Oynamak Günah mı | Şans Oyunları Haram Mıdır

0

 Milli Piyango, Kumar, Şans oyunları ve iddia  Oynamak Günah mı ? Dinimizde Haramıdır

İnsanoğlu başıboş bir koyun sürüsü gibidir, Rabbimiz bize Yüce dinimiz islami göndermiş yetmemiş rehber olarak Kur’an göndermiş ve yol gösterici olarak da peygamberler tahsis etmiştir. Ve bizi düşünen ve fikir yürüten mantık yürüten bir varlık olarak diğer varlıklardan üstün kılmıştır. Ve Rehberimiz olan Kuran’da da yazıldığı üzere bizim hangimizin daha iyi ve güzel amel işleyeceğini görmek için var etmiştir. İnsanların belkide kendileri için yapacağını en güzel iyiliklerden biriside helal yoldan kazanmaktır. Faydasız ve boş işlerden uzak durmaktır.

Peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) “Allahu Teala’nın kulundan yüz çevirmesinin alameti, onun faydasız boş şeylerle meşgul olmasındandır.” Buyurmuştur. Buradaki ince çizgi bizi helal yollardan alıkoyan ve günaha iten bir klişe laf haline gelen bir kereden bir şey olmaz lafını iyi kavramak gerekir. Haram yollardan kazanç elde etmek de insan için büyük günahtır. Esasen günahların merkezi nefsimiz’dir. Nefsimiz sınır tanımaz ve doymak bilmeyiz istekleri bizi helâke sürüklemektedir. Bu istekler başta hoş görünebilir hatta bir kerelik veya nasıl olursa olsun küçük bir günah denilebilir. Ancak unutmamalıyız ki çeşidi ne olursa olsun günahın öncesi tatlı sonu ise zehirdir çünkü günahı küçümsemek onların artmasına ve sonuçta kalbin kararmasına sebep olmaktadır.

 Milli Piyango Oynamak Günah mı ?  Milli Piyango haramdır

Çağımızın insanları oturduğu yerden ve hiç bir uğraş vermeden bir Kazanç elde etmenin yollarını aramaktadır. Çevremize bakınca bazen bir otobüsü durağı vitririnde bazen gazetelerde bazende çeşitli yerlerde iddia ,milli piyango gibi bir çok reklam görmekteyiz. Milli piyango konusunu ele alacak olursak eğer milli demek aslında halk demek yerli demek piyanoya milli diyerek aslında milli bir kumar anlamına gelmektedir ancak kumarın millisi olmaz. İki taraftan birinin kazanıp diğerinin mağlup olmasını sağlayan her şey kumarın altında değerlendirilir, çünkü bir taraf kaybederken diğer taraf hakkı olmadan ter dökmeden emek harcamadan kazanmış olmaktadır.

Maide suresinin 5. Ayetinde içki, kumar, gelecekten haber veren fal oyunlarının şeytanın işi olduğunu bundan kaçınan uzak duranların kurtuluşa ereceğini ve şeytanın kumar yolu ile insanların arasına nifak tohumları atacağını düşmanlık katacağını özellikle belirtmektedir.

Kumar, iddia, Milli Piyango Bileti Almak Günah mı

Din işleri yüksek kuruluda kumar oyunlarının her türlüsünun haram olduğunu belirtmektedir.
Yüce Allah biz insanlara kuşlar üzerinden örnek vermektedir. Ayette derki kuşlar her sabah kursağı boş olarak uyanıp kursağı dolu olarak yuvalarına dönmektedirler burada inanil tevekkül eden insanlar için bir ders vardır. Allah bizi helal kazanç ile rızkını arayan kullarından eylesin.

Paylaş

Yorumlar