Milli piyango bileti almak | Loto toto oynamak dinimizde günah mı?

0

Yeni seneye girmeye sayılı günler kala, bilet bayilerinin önünde ne yazık ki kuyruklar oluşmaya başladı  “helal -haram” tartışması yeniden gündeme girdi. Milli piyango bileti almak dinimizde günah mıdır? Piyango ve şans oyunlarından çıkan para helal yerlere kullanmak doğru olur mu? hayır işler yapıp kurban kesilir mi?

 

Milli piyango bileti almak dinimizde günah mı?

 

Piyango  bileti,  Spor loto ve iddaa gibi şans oyunlarını oynamak  dinimizde kumar sayılmaktadır.  Çünkü  kumarın tüm özelliklerini içinde taşımaktadır. İslam dini kumarın her türünü haram kıldığından, piyango bileti  de bunların içinde yer alır.   Piyango bileti ve  şans oyunları taraflardan birisinin kazanıp ötekisinin kaybetmesi esasına dayalı tüm şans oyunları kumar kapsamının içinde olup,  bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmıştır. Alın teri ve hiç  emek sarf edilmeden kazanılan para dinimizce haram sayılmaktadır.  Piyango ve şans oyunlarından kazanılan para haram olup, Bu kazanılan para  ile hiç bir hayır yapılmaz, ve ayrıca kurban da kesilmez. 

 Kumar, şans oyunları ve içki içmek  hakkında ayetler

Ayetler

 

en-Nisâ, 4/ 29 ayette : ” Ey iman edenler! Karşılıklı rızaya dayanan ticaret olması hali müstesna, mallarınızı, batıl (haksız ve haram yollar) ile aranızda alıp vererek yemeyin.”

Maide Suresi, 90. ayeti kerimede: “Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bunlardan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz”

Maide Suresi, 91. ayette: “Gerçekten şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?”

 

 Konuyla Alakalı Hadis-i Şerirler

 

Sevgili Peygamberimiz  ( sav) tavla oyununu yasaklayan farklı hadis-i şerifleri bulunur: “Tavla oynayan, Allah (c.c)  ve Rasülüne âsi olmuştur” (Ebü Dâvud, Edeb, 56; İbn Mace, Edeb, 43; Mâlik, Muvatta’, 6; Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 394, 397, 400). “Tavla oynayıp, sonra kalkarak namaz kılanın durumu, irin ve domuz kanı ile abdest alıp, kalkarak namaz kılanın durumuna benzer” (Ahmed b. Hanbel, V, 370).

Paylaş

Yorumlar