Melek Nedir | 4 Büyük Meleklerin Görevleri | Meleklerin Özellikleri

0

MELEK NE DEMEKTİR?

Yüce Rabbimizin gücü sınırsızdır. Çeşit çeşit varlıklar yaratmıştır. O’nun yarattığı varlıkların bir kısmını görürüz, bir kısmını da göremeyiz.

Bazı şeyleri duyarız ama göremeyiz. Sesi, gürültüyü işitiriz ama gözümüzle göremeyiz.

Aklımızın, ruhumuzun varlığını anlarız ama onları ne görürüz, ne de işitiriz. Havadaki su buharını bulut yağmur haline gelmeden göremeyiz.

Bu örneklerde olduğu gibi, bazı şeylerin varlığını gözümüzle, bazılarını aklımızla, bir kısmını da kulağımızla anlıyoruz.

Aklımızın, duyu organlarımızın da anlayamadıkları  da vardır. Onların var olduğunu bize Allah haber vermiştir.

4 Büyük Meleklerin Görevleri | Meleklerin Özellikleri

Melek nedir

Allah’ın Peygamberimiz aracılığı ile bize bildirdiği nurdan yaratılmış varlıklara “Melek” adı verilir.

Biz Müslümanlar meleklerin varlığına inanırız. Çünkü, onlara inanmamızı Allah  emretmiştir. Melekler olmasaydı inanmamızı da emretmezdi. Yüce kitabımızın birçok ayetinde, meleklere inanmamız öğütleniyor.

MELEKLERİN ÖZELLİKLERİ

 Cenab-ı Allah, Peygamberimize meleklerin bazı özelliklerini bildirmiştir. Peygamber Efendimiz de Müslümanlara bu özellikleri açıklamıştır:

Melekler nur’dan yaratılmışlardır:

b. Sindirim sistemi gibi birtakım organları yoktur. Dolayısıyla bizim gibi yiyip içemezler.

c. Cinsiyetleri yoktur. Yani erkek ve kadın diye iki ayrı cins halinde yaratılmamışlardır. Onun için evlenemezler, çocukları da olmaz.

d. İsteseler bile kötülük yapamazlar. Daima iyilik yaparlar. Allah’ın  buyruklarını yerine getirirler. Bizim iyiliğimiz için çalışırlar.

c. İstedikleri sekile bürünebilirler. Nur ve ışık halindeyken, görünen bir canlı haline gelebilirler. Nitekim büyük melek Cebrail, Peygamberimizin yanına bazen insan şekline bürünerek geliyordu.

 

4 Büyük Meleklerin Görevleri  Nelerdir

1. Azrail (a.s.)’ın görevi  (can alır ) eceli gelen ruhları bedenden   ayırmaktır.

2.Cebrail (a.s.)’ın görevi vahiy getirmekle görevlidir.   Cenab-ı  Allah’ın emir ve yasaklarını peygamberlere getiren (ileten) melektir.  Birde Cebrail (as)  bütün meleklerin en büyüğü ve en üstünüdür.

3.Mikail (a.s.)’ın görevi doğa olaylarını yapmak ve insanların rızkını dağıtmaktır.

4. İsrafil (a.s.)’ın görevi sura üflemektir.

Paylaş

Yorumlar