Mehir nedir? Dinimizdeki yeri nedir? Başlık parası caiz midir?

0

Mehir dinimize göre, erkeğin evlenirken eşine verdiği para veya herhangi bir maldır.

 

Mehir, dinimizin kadınlara tanıdığı bir kazançtır ve ödenmesi mecburidir. Ödenecek şey para veya mal kadına ödenir ve yalnızca ona aittir. Ve kadın kendine verilen malı Kendi rızası olmazsa ailesinden birine veremez, onunla ortak kullanamaz,onunla bolüşemez.

Mehirin dinimizde önemi nedir?
İslam dini evliliğe önem vermiş, ahireti kurtaracak bir durum olduğunu belirtmiştir. Dinimiz mehirin önemine dikkat çekmesinin sebebi; kadının evliliğe teşvik edilmesi ve kadına kocasının eline bakmadan maddi bir güç kazandırması yatar.
Ancak dinimiz evlenecek olan çiftlere evlilikten önce maddi bir zorunluluk yüklememistir.

Başlık  parası haram mı?

Diniminda özellikle bazı yörelerde aileler tarafından başlık parası adı altında istenilen malın dinimizde yeri yoktur. Peygamber efendimiz nikahla ilgili hadisinde;

Resulullah (s.a.v); ” Nikahın en hayırlısı,en basit,en kolay olanıdır” buyurmuştur. Yani gerek başlık parası gerek başka adet ve geleneklerle evlilik zora sokulmamalıdır. Ayrıca ” başlık parası ile elde edilen kazançda Dinimizde helal bir kazanç değildir”.

Oğlunu/kızını yetiştiren, büyüten belirli bir evlilik yaşına getiren bir anne baba bunun karşılığını başlık parası veya başka malla değil ancak ve ancak Rabbimizin rızasını alarak elde etmelidir.

 

Kadının kazandığı parayı eşine vermek istemezse bu dinen caiz midir?

 

 

Kadının kazandığı parayı eşine vermek istemezse bu dinen caiz midir?

 

Paylaş

Yorumlar