Makyaj Yapmak Günah Mıdır? Dinimizde Kadının Makyaj Yapması

0

Makyaj yapmak günah mıdır?

Rabbimiz, dünyayı,evreni, kâinatı belirli bir ölçüye göre ve belirli bir düzene göre yaratmıştır. Bizler bazen günlük hayatin telaşına sürüklensek de dikkatlice baktığımız zaman bulutların birbiri ardına birbirini izlemesi, güneşin görevi,ay, gökyüzü ve daha sayısız şeylerin bizim için ne kadar büyük bir nimet olduğunu görmekteyiz. Rabbimiz herşeyi bir güzellik ile yarattığı gibi biz,yani biz insanoğlunuda aynı güzellikte yaratmıştır.

 

Makyaj Yapmak Günah Mıdır? Dinimizde Kadının Makyaj Yapması Caiz Midir?

Tin suresinde(95/4) buyuruldugu gibi ” Biz insanı en mükemmel suretle yarattık” buyurmaktadır.
Peki bizler bunları neden anlatıyoruz? Yada kendimize sormamız gereken soru şu, bizler neden Rabbimizin bize verdiği güzelliğin yanında makyaj yapma ihtiyacı duyuyoruz ve bu günah mıdır?
Makyaj özellikle kadınlar arasında çok yaygındır. Makyajın amacı süslenmek,güzel görünmektir. Makyaj yapan bir kadın sadece kendim için, kendimi güzel bulduğum için yapıyorum dese bile, aslında makyaj yapıldığı zaman o kişi çevresinden dikkat çeker. Yani yapılış amacı kendisince günah olmasa bile,sonuç olarak günahtır.

Dinimiz herşeyi güzel bir şekilde karara bağladığı gibi herşeyin ölçüsünü yapılışını güzel bir karara bağladığı gibi, makyajın da belirli bir neticesi vardır. Dinimize göre makyajın günah olduğu durumlar;
– kadınların başkasını kendisine baktırarak günaha sokma
– Rabbinin kendisine bahsettiği doğal güzelligi bırakıp kendisini olmadıgı biri gibi göstermesi.
Çünkü bunlar Allah’ın ona doğuştan verdiği özellikleri reddetmek anlamını taşır.

Dinimiz temizliğe önem vermiştir. Hatta abdest bir yana dursun güzel giyinmek,güzel kokmak bunlar dinimiz de önemlidir,dinimiz süslemeye karşı değildir,fakat dinimizin uygun görmediği yer, yapılan süslenmelerin, amacından saparak,sadece kendisi için değil çevresinin de kendine dikkat uyandırmasıni sağlayan ve kişinin keyfi olarak yaptığı makyajı günah saymıştır.

Dinimizin kesin suretle yasakladığı domuz eti, yalnızca yemek için değil aynı zamanda makyaj malzemelerinde de kullanılmıştır. Bizler markaların kıyasıya yarıştigi şu dönemlerde içindeki maddelere bakmadan aldığımız üründe aslında daha baştan günaha girmiş oluyoruz.

Aslında Kur’an ı Kerim’i kendisine yoldaş eden,onu yoluna pusula giren ,onun emirine ve yasaklarına inanan, uygulamakta tereddüt etmeyen her kişi,her müslüman aslında hangi ölçüde neyi nerede yapacağını bilir. Farkında olmadan günaha girmeyelim. Makyajın ölçüsünü yapılışını bilelim.

Paylaş

Yorumlar