Makyaj Süngeri (Beauty Blender) Kullanırken Yapılan Hatalar

0

Makyaj Süngeri Kullanırken Yapılan Hatalar

Makyaj fırçasından sonra hayatımıza giren ve makyajın vazgeçilmez ürünü haline dönüşen makyaj süngeri daha doğal bir görünüm oluşturmaktadır. Ancak makyaj süngerini kullanırken bazı hatalar yapılmaktadır. Bu hatalar makyajın kötü görünmesine neden olabilmektedir.

Güzelliğinizin bir parçası olan makyaj ve makyajda kullanılan bu ürünü kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin birlikte inceleyelim:

1- Makyaj süngerini kullanmadan önce ıslatmamak; kuru olarak kullanılan makyaj süngeri, fondöteni daha fazla içine hapseder. Böylelikle daha fazla fondöteni harcamış olursunuz. Bu hem cebinize zarar verdiği gibi makyajın cildin her yerine eşit dağılmasına engel olur. Önce makyaj süngerini ıslatın, ardından fondöten uygulaması yapınız. Çünkü kuru kuru yapılırsa fondöteni kurumasına neden olduğu gibi pul pul bir görünüm oluşturur.

2- Makyaj süngerini belirli aralıklarla ıslatmamak; makyaj süngeri kurumaya başladığında belirli aralıklarla süngerin ıslatılması gereklidir. Amaç süngeri nemli ve yumuşak tutmaktır. Boş bir spey şişesine su koyarak ıslatma yapabilirsiniz. Islatmayı yaparken su yerine bazen yüz speyinizi de kullanabilirsiniz.

3- Fondöteni direk olarak makyaj süngerine dökmek; makyaj süngerinin üzerine dirak olarak fondöten dökülmemelidir.

Fondöteni kullanırken öncelikle bir palete ya da elinize dökünüz. Makyaj süngerine az miktarda alınan fondöten, cilde uygulanmalıdır.

4- Makyaj süngerini sadece fondöten için kullanmak; makyaj süngeri ile sadece fondöteni cildinize sürmezsiniz. Makyaj süngeriyle kapatıcılar, jel allık, krem ve aydınlatıcılarınızı da kullanabilirsiniz.

5- Makyaj süngerini temizlememek; düzenli aralıklarla makyaj süngerini temizlemek gereklidir. Çünkü sünger, temizlenmediği takdirde zamanla bakteri oluşumu gösterir. Bu da cilt problemlerinin (siyah nokta, sivilce …gibi) olmasına neden olmaktadır. Her kullanımdan sonra mutlaka süngeri temizleyiniz.

6- Uzun bir aradan sonra makyaj süngerinini yenilememek; makyaj malzemeleri, uzun süreli kullanımda bir çok bakteri birikimlerini meydana getirir. Bu sebeple uzun bir aradan sonra yenilemek gereklidir. Özellikle makyaj süngerinin rengine bakmak ve işlevini yerine getiremediği durumlarda yenisi alınmalıdır.

Paylaş

Yorumlar