Maden suyu hakkında bilinmesi gerekenler

0

Maden suyu, yeraltı sularından elde edilen, yer yüzüne çıkışı esnasında beraberinde bir çok mineral ile daha da zenginleşen mucizevi bir içeçektir. İçeriğinde kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum gibi değerli mineralleri barındırmaktadır. Bu mineraller, insan sağlığı açısından bir çok fayda sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında aşırı terleme ile dışarı atılan minerallerin geri kazanımında oldukça önemlidir. Genellikle yemeklerden sonra hazımsızlık çekenler, maden suyu tüketimine yönelirler. Ancak bilinen bir gerçek varki, bilimsel araştırmalar sonucunda maden suyunun bir çok faydasının bulunmasıdır. Araştırma sonuçları ile sizleri bu konuda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek istedik. Lütfen yazının sonuna kadar okuyunuz.

MADEN SUYUNUN FAYDALARI

Cildin parlak olmasını sağlar; maden suyunda kalojen üretimini destekleyici mineraller bulunmaktadır. Kalojen üretimi ile ciltte yeni hücreler daha sağlıklı ve canlı olur. Böylelikle kırışıklık oluşumları, cilt lekelerinin açılması gibi bir çok fayda sağlar.

Bunların yanında; Maden suyu içeriğindeki asit sayesinde cilt üzerinde bulunan bakterileri yok eder. Tonikleme işlemi yapıldığında gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasına katkı sağlar. Makyaj temizleme olarak ya da tonikleme esnasında kullanılan maden suyu, göz altlarında bulunan ince dokunun beslenmesine yardımcı olur. Ciltteki fazla yağın uzaklaşmasını sağlar. Sivilceler ve akneler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Sivilce ve akneden kaynaklı cilt problemini en aza indirir. Cİldi sıkılaştırır. İçeriğindeki mineraller ile pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Vücuttaki yağ oranının dengelenmesine yardımcı olur; içeriğindeki bikarbonat iyonları ile yağ denge oranını ayarlayarak zayıflamaya yardımcı olur. Vücutta biriken fazla yağların yakılmasını sağlar. Ayrıca cildin nemli kalmasında büyük önem taşır. Saçların canlı ve güçlü olmasını sağlar; içeriğindeki mineral ve gazlar, saç için gerekli olan takviyeyi yaparak daha sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkündür. Kafa derisindeki pH seviyesini ayarlayarak saç dökülmelerini engeller. Vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur; özellikle kadınlarda regl dönemlerinde meydana gelen şişliklerin atılmasına yardımcı olur.

Kemikler için harika bir mineral kaynağıdır; vücudumuzu oluşturan iskelet sistemimiz açısından oldukça önemlidir. Kemikleri oluşturan bağların sağlam olması için maden suyunda bulunan kalsiyum, en önemli mineraldir. Kalsiyum eksikliği çocuklarda ve yaşlılarda kemik erimesine yol açmaktadır. Ayrıca hamile bayanlarda ise bebeğin gelişimi ve annede diş sağlığı açısından kalsiyuma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu sebeple hastalık ya da problem sizi bulmadan günde 1 bardak maden suyu tüketmenizde fayda vardır. Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur; maden suyunda bulunan kalsiyum ve magnezyum insan beyni ve vücudu arasında kan yoluyla elektrolit görevi görerek kan basıncının korunmasına yardımcı olur. Kötü kolesterolü yok eder; kılcal damarlar üzerinde yağ dokularını azaltarak kalp krizi riskini azaltır.

Mide asitini dengeler; gazlı olması sebebi ile midede yanma veya ekşime gibi durumlar gözlemlendiği zaman tüketilmesi halinde problemi kısa zamanda yok eder. Hafızayı güçlendirir; çabuk unutuyor ve konstrasyon sorununuz var ise maden suyunun içeriğindeki bileşenler, beyin için gerekli olan mineral takviyesi yaparak probleme yönelik çözüm sunmaktadır. Kas gelişimine katkı sağlar; içeriğindeki mineraller sayesinde kaslar için gerekli olan minerallerin alınması sağlanarak fiziksel aktivitelerin daha verimli olmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin rahatlıkla çalışmasını sağlar; kabızlık ve midede şişkinlik sorunu olanlar için tüketimi sonrasında kişide rahatlama hissedilir.

MADEN SUYUNDAKİ MİNERALLERİN SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMİ KALSİYUM:

Kemik sağlığı, diş sağlığı, kan pıhtılaşması, sinir hücreleri arasında iletim, kalp kasının çalışması, hormon düzeyini uygun seviyeye getirmek

SODYUM: Vücutta elektrolit dengesi, asit-baz dengesi, sindirim sistemi POTASYUM: Su dengesi, hücre metabolizması

MAGNEZYUM: Kaslarda enerji üretimi, protein sentezi, kalp sağlığı, sinir sistemi, kan şekeri, tansiyon düzenleme

İYODÜR: Troidleri düzenleme

FLORÜR: Kemik sağlığı ve diş sağlığı

BİKARBONAT: Asit- baz dengesi, sindirim sistemi sağlığı

SÜLFAT: Safra kesesi ve karaciğer sağlığı, sindirim sistemi sağlığı, mide sağlığı, asit-baz dengesi

MADEN SUYUNU TÜKETİRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Maden suyu, genel anlamda her yaşta insanın tüketebileceği bir içecektir. Ancak aşırı derecede maden suyu tüketimine dikkat ediniz. Çünkü içeriğindeki sodyum, tuz içeriği oluşturarak tansiyon, böbrek hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Normal sağlıklı bir kişide, tüketimi en fazla 2 şişe olmalıdır.

Hassas bağırsak sendromu olan kişilerde kullanımı önerilmemektedir. Şekerli, tatlandırıcılı ve meyveli maden sularını tüketirken daha da dikkatli olunuz. Maden suyu içindeki şeker miktarını göz ardı etmeyiniz. Fazla tüketilmesi durumda vücudunuza bol miktarda şeker yüklemesi yapabilirsiniz. Maden suyunu içiyorum diye normal su tüketimini ihmal etmeyiniz. Su, saf ve doğal olması ile vücudumuz için gerekli en önemli sıvıdır. Kronik rahatsızlıkları olan ve hamile olan bayanların doktor gözetiminde maden suyunu tüketmelerinde fayda vardır. Maden suyu ile soda zaman zaman karıştırılmaktadır. İkisininde faydası vardır. Ancak maden suyu , mineral açısından daha zengindir. Bu sebeple maden suyunu tüketmenizi daha çok tavsiye ederiz.

Paylaş

Yorumlar