Kureyş Suresi, Kureyş suresi anlamı, okunuşu ve kısa açıklaması

0

Kureyş ne demektir? Kureyş suresi kaç ayettir ve nerede nüzul olmuştur? Kureyş suresi ne anlatıyor? Kureyş suresinin fazileti nedir? Kureyş suresi meali ve Arapça… Kureyş suresinin okunuşu, anlamı ve tefsiri. Kureyş sûresi, Mekke döneminde nüzul olmuştur. 4 âyettir. Kureyş, Peygamber Efendimizin mensup olduğu kabilenin adıdır.

KUREYŞ SURESİ HAKKINDA BİLGİLER

Kureyş Suresi’nin Kısaca Açıklaması:

Bu sûre Kureyş Kabilesine Allah tarafından verilen nimetleri bildiriyor. Peygamberimiz de Kureyş Kabilesinden idi. Kureyşliler yazın Şam’a, kışın Yemen’e kervanlarla ticaret yaparlardı. Bu ticaretlerini emniyetle yapar ve bol para ile dönerlerdi. Bütün bunlar Kureyş Kabilesinin Kâbe’ye yaptıkları hizmet karşılığında Allah tarafından verilmiş nimetlerdi. İslâm geldikten sonra Yüce Allah Kureyş’e verdiği nimetleri hatırlatarak, putlara tapmaktan vazgeçip, Müslüman olmalarını ve Allah’a ibadet etmelerini emrediyor.

Kureyş Suresinin Nüzûlü

Kur’an-ı Kerim’deki sıralamada 106. nüzul sırasına göre 29. sûredir. Tîn sûresinden sonra, Karia sûresinden önce Mekke’de nüzul olmuştur.

Kureyş Suresinin Adı

Sûre adını 1. âyette geçen “Kureyş” kelimesinden almıştır. Ayrıca “Li-îlâfi Kureyşin” adıyla da anılmaktadır. (bk. Buhârî, “Tefsîr”, 106; İbn Kesîr, VIII, 512)

Kureyş Suresinin Konusu

Sûrede Kureyş’e Câhiliye döneminde verilen ticarî imtiyazlardan, emniyet, istikrar, zenginlik vb. nimetlerden bahsedilmekte, nimetlere şükür ve Allah Azze ve celle’ye kulluk etmenin önemine dikkat çekilmektedir

Kureyş Suresi Arapça Okunuşu

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
لِا۪يلَافِ قُرَيْشٍۙ ﴿١﴾ ا۪يلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَٓاءِ وَالصَّيْفِۚ ﴿٢﴾ فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هٰذَا الْبَيْتِۙ ﴿٣﴾ اَلَّذ۪ٓي اَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَاٰمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ﴿٤

Kureyş Suresinin Türkçe Yazılışı ve Okunuşu

-Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

1- Li îlâfi kurayş.

2- Îlâfihim rihlete’ş-şitâi ve’s-sayf.

3- Felya’budû Rabbe hâze’l-beyt.

4- Ellezî et’amehum min cû’in ve âmenehum min havf.

Kureyş Suresinin Anlamı

-Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

1- Kureyş’in emniyetini sağladığı,

2- Yaz ve kış yolculuğunda onları ısındırıp yakınlaştırdığı için onlar,

3- Bu evin (Kâbe’nin) Rabbine kulluk etsinler.

4- Ki O (Allah) kendilerini açlıktan (kurtarıp) doyuran ve her çeşit korkudan güvenliğe kavuşturandır.

 

Paylaş

Yorumlar