Kurban keserken kişinin abdestli olması şart mıdır?

0

 Kurban Sözlükte yaklaşmak,   Yüce Allah‟a yakınlaşmak demektir.  Dini bir terim olarak kurban  Cenab-ı Hakka yaklaşmak ve Onun rızasına  kavuşmak, için ibâdet amacıyla birtakım şartlar aranan  hayvanı usulüne uygun bir şekilde kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvana kurban denir.

 

Kurban keserken kişinin abdestli olması şart mıdır?

Kurban keserken kişinin abdestli olması şart  değildir.   Bir müslümanın  abdestli olması  kurban kesecek kişiden  aranan şartlardan biri değildir. Ama bir müslümanın sadece kurban kesiminde değil  her daim abdesttli olması sünnettir daha faziletli olup tavsiye edilir . Abdestsiz olarak kesilen kurban geçerlidir. Bir sakıncası yoktur. Ama Kurban bir  ibadet olduğu için kesenin abdestli olması daha faziletlidir.

 

Kimler Kurban  Kesmelidir

Kurban kesmekle yükümlü olan kişiler  âkil, baliğ (akıllı, ergen çağına gelmiş ) dinimizce  zengin sayılacak
kadar mal varlığı olması ve mukim olan bir müslümanın yerine getireceği mal ile yapılan  bir ibadettir  İster nâmi (artıcı) olsun isterse nâmi olmasın temel ihtiyaçlarından ve borcundan hariç  80. 18 gr. altın veya bunun değerinde para veya mal, eşya sahip olan kişi dinen zengin sayılır.  Kurban ibadetini yapan  bir kimse  Yüce Allah‟ın kendisine verdiği  nimetlere şükran ifadesi ve  Cenab-ı Hakkın  yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmesi gerekir.

 

 

Paylaş

Yorumlar