Kurban ibadeti nedir | Kurban ibadeti önemi ve fazileti ve faydası

0

KURBAN İBADETİ

Kurban, Allahu Teala’nın (c.c) rahmetine, kudretine ve vermiş olduğu nimetlere yaklaşmak için ibadet amaçlı kesilen özel hayvandır.

Kurban ibadeti  önemi, fazileti ve faydası kurban kesmek bize ne kazandırır 
Günümüzde hemen hemen her gün toplumun et ihtiyaçlarını karşılamak için yüzlerce hayvan kesilmektedir. Ancak bu kesilen hayvanlardan yalnızca onları alım gücüne sahip kişiler günlük hayatta alıp istediği kadar yiyebiliyor. Ancak Kurban ibadetinin temelinde sayısız nimetine ve kudretine karşı Rabbimize şükür etmek ve günahlarının bağışlamasını dilemektir. Ayrıca Kurban kesildiği zaman hem kurban ibadetini yerine getiren kişi, hem kurban alacak alım gücü olmayan yoksullar ibadet neticesinde birlik ve beraberlik içerisinde ibadetlerini yerine getirmiş olurlar.
Kurban ibadeti kişiye gerektiği vakit malını, canını Rabbinin huzurunda feda edebilme duygusunu oluşturur ve elindeki malını yalnızca kendisi için değil ihtiyaç sahipleriyle paylaşma imkanı sağlar. Ve bunu sağlayan kişi dünya hayatının malına, nefsine karşı galip gelmiş olur. Ve böylece birlik, berberlik, kardeşlik duygularının oluşmasına vesile olur.
Allah’ın rızası için kesilen her kurban kişiye ahirette sırat köprüsünde bineklik yapacağını söyleyen peygamber efendimiz (s.a.v.) kurban kesmenin sevabını soran sahabeye de ” Kurbanın her bir kılı için bir sevap vardır” buyurmaktadır

Paylaş

Yorumlar