Kur’an ı Kerim’in okumanın fazileti bizlere faydası nedir

0

Kur’an ı Kerim, insanlığa yol göstermek, Allahu Tealanin emirlerinin ve yapmamızı  ve yapmamamızı istediği davranışların olduğu rehber olarak indirilen son kutsal kitaptır.

 

Kur’an ı Kerim Okumanın insana insana kattığı faydalar

İsra suresinde; “ Gerçekten bu Kur’an, en doğru olan yola götürür ve Salih amel işleyen müminler için büyük bir mükâfat olduğunu haber verir

Her mümin, ibadetini yapmak ve ahiretini kurtarmak için önderi olarak Kur’an ı Kerim’i seçmeli,onun belirttiği yoldan ayrılmaması gerekir. Kuranı Kerim de inançsız, ibadetsiz, Allah’a(c.c.) karşı gelen toplumların başına gelenler de yazıldığı için bunlardan ders alınmalı ve Rabbimizin rızasını gözeterek çalışmalıyız. Kur’an ı kerim hem bireyin kendisine,hem toplumuna fayda sağlayacak kuralları anlatmıştırm her müslümanın Kur’an Kur’an ı okumasi,onu anlaması, dinlemesi ibadet sayılır m Rabbimiz bu konu ile ilgili;

“Andolsun ki biz, Kuran’ı düşünüp, öğüt alasıniz diye kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?” ( Kamer suresi/22) Diye ifade etmiştir.

Kur’an’ı Kerimi okumak hem ibadet,hemde Rabbimizin katında sevabı çok olan ibadetlerden birisidir. Mümin Kur’an’ı okuyarak Rabbi ile muhabbet etmiş olur,ruhani olarak ona yaklaşır. Peygamber Efendimiz Resullah (s.a.v) kuranı kerimin faziletleri ile ilgili bazı ifadelerde bulunmuştur.

# Kıyamet günü Kur’an ın şefaat ettiği kimse kurtuluşa erendir. Çünkü Kur’an ı okumak kişiyi cehennemden alıkoyar.

Kur’an okumanın bizlere kattığı güzellikler

#Kim Kur’an a saygı gösterirse Allah’a da saygı göstermiş olur.

Ayni zamanda Resullah (s.a.v)İçinde bir parça Kur’an sevgisi,hevesi olmayan kimseyi yıkılmış eve benzetmiştir. Ve ümmetinin en faziletli olanının Kuranı okuyanlar olduğunu söylemiştir.

Kim Kur’an-ı okur ve ona gerektiği özeni gösterirse kıyamet günü o kişiye ve anne/babasına güneşten daha güzel bir taç giydirilencegi anlatılmıştır aynı zamanda Resûlullah kuranı okumak ve ölümü hatırlamanın kişinin kalbini hidayete erdiren eğimi belirtmiştir.

Her müslüman şunu bilmeli ki Kur’an’ın okunduğu her yerde bereket ve hayır vardır o yüzden kişi Kur’an’a dört elle sarılmalı onu kendine rehber edinmeli,onun sözlerine riayet etmelidir. Çünkü bizler Peygamber Efendimizin ümmetiyiz ve Peygamber Efendimiz de bir ümmetin hayırlı olması için Kur’an’ın emirlerine uyarak amel işlemeli ve yasakladığı şeylerden uzak durmasına bağlıdır olduğunu söylemiştir.

Rabbimiz Kur’an’ı Kerim gibi faziletli bir kitaba bizleri layık görmüş, onu bizim için indirmiştir

Kuranı Kerim Neden 23 Yılda İndirilmiştir Kısaca

Kuranı Kerim Neden 23 Yılda İndirilmiştir Kısaca

Paylaş

Yorumlar