Kur’an ı Kerim’i nasıl okumalıyız? Kur’an-ı kerim okunmadan önce hangi dua okunur?

0

Kur’an ı Kerim’i nasıl okumalıyız? Kur’an-ı kerim okunmadan önce hangi dua okunur?

Kur’an-ı Kerim, Rabbimizin sözleridir. Rabbimizin Peygamber Efendimiz aracılığıyla ona vahiy olarak gönderilen kelamlardır.

Örneğin; İnsanların birbirlerine mektuplar yazdığı o eski dönemlerde , sevdiklerinden mektup alan kişiler onu titizlikle muhafaza eder, gözetir ve sevgisinin sonuna kadar okurdu. Mektubu gönderen kadar mektuba da saygı vardı. Azıcık sevgiyi bilen,yaşayan insanlar sevilen kişinin kendisine yazdığı mektubun ne kadar değerli olduğunu bilir.

Kur’an-ı Kerim de aynı hızla şekilde hem evrenin mutlak hâkimi Yüce Yaradan tarafından gönderilmiştir. Kutsal kitabımız da Rabbimizin bize kelamidir. Bu yüzden nasıl ki sevdiğimiz birinden gelen mektubu koruyorsak seviyorsak, Rabbimizin kelamını da sevmekle yükümlüyüz.

Peki bizler Kur’an ı Kerim’i nasıl okumalıyız?
Öncelikle kuran okumadan önce Abdest almalıyız ve kıbleye karşı oturmalıyız.

Kur’an’a başlamadan önce şu duayı okumalıyız;

” Allahümme bil hakkı enzeltehü ve bil hakkı nezele. Allahümme azzım fihi rağbeti vec’alhü nuran libasari ve besirati. Ve sifaen lisadri. Allahümme zeyyin bihi lisani. Ve cemmil bihi vechi. Ve kavvi bihi cesedi. Ve keffir bihi zunubi. Verzukni tilavetehu a’la taatike anaelleyli ve etrafen nehar. Vahsurna maa’n nebiyyi ve alihil ahyar.

Duadan sonra euzu besmele çekilmeli ve okumaya öyle başlamalıyız. Nasıl ki ibadet yaparken gösterişten uzak durmamız gerekiyorsa eğer ki etrafımızda birileri varken de Kuranı kerim i içimizden okumalı ve şov yapmamalıyız.

Eğer ki Kur’an okurken esnememiz gerekirse, okumayı durdurmalıyız, çünkü esneme tembellik ve bıkkınlık göstergesidir.

” Kur’an-ı Kerim’i okumak başlıca bizim için önemli ibadetlerdenken , aslında onu dinlemek okumaktan daha faziletlidir, çünkü Dinimiz gösterisi sevmez.

Yolda giderken,veya bir işle meşgul olurken Kuranı kerimin gafletle okunmasına sebebiyet olmayan her türlü durumda onu okumak günah değildir.

Kur’an-ı Kerim başlı başına önemli bir ibadet olduğu kadar hatta Ben size okumayı emretmişken sizi okumaktan alıkoyan nedir? Ayeti kerimesi bir yana dursun, onu okuyup başkalarına da öğretmek çok büyük faziletli bir ibadettir.

” Sizin en hayırlı olanınız, Kuranı öğrenip başkalarına da öğretendir.” Buyurulmuştur.

Kuranı Okumaya Başlarken Okunacak Duası ve Anlamı

Kuranı Okumaya Başlarken Okunacak Duası ve Anlamı

Paylaş

Yorumlar