Kivi Maskesi Tarifi ve Kivinin Cilde Faydaları

0

Evinizde kolaylıkla yapılabileceğiniz bu bakım maskesi, özellikle yağlı cilde sahip olanlar için ideal bir yöntemdir. Çünkü cilt üzerinde yağ dengesizliği (yağlanma) var ise, kivi bunu en iyi şekilde dengeleme özelliğine sahiptir.

Kivi Maskesinin Hazırlanması ve uygulaması: Öncelikle kivinin dış kabuğunu soyunuz. İnce ince bir kaç dilime ayırınız ya da bir kase içinde çatalla ezerek püre kıvamına getiriniz. Kiviyi dilimlediyseniz yüzünüze ve boyun kısmına halkalar halinde yerleştiriniz. Püre kıvamına getirdiyseniz parmak uçları ile bir miktar kividen alarak yüzünüze ve boyun bölgesine sürünüz. 10-15 dakika bekleyiniz. Bolca soğuk su ile yıkayınız. Havlu ile kurulayınız. Nemlendirici bir krem sürünüz.

NOT: Evinizde kolaylıkla yapılabileceğiniz bu bakım maskesi, özellikle yağlı cilde sahip olanlar için ideal bir yöntemdir. Çünkü cilt üzerinde yağ dengesizliği (yağlanma) var ise, kivi bunu en iyi şekilde dengeleme özelliğine sahiptir. Maskeyi yağlı ciltler 3 günde 1, kuru ve normal ciltler ise 4 günde 1 cildine düzenli olarak uygulamalıdır. Kullandığımız maskedeki kiviyi satın alırken olgunlaşmamış olmasına dikkat ediniz. Maskeyi cildinize uygulamadan önce cildinizi yıkayıp temizleyiniz. Maskeyi cildinize uyguladıktan sonra hafif karıncalanma hissedebilirsiniz. Endişe etmeyin. Bu durum normaldir. Ancak maskeyi çok uzun süre ciltte bekletmeyiniz. Cildi, tahriş edebilir. Kiviye karşı da küçük bir alerji testi yapınız. Maskeyi yüzünüzde denemeden önce elinizin bilek kısmında deneyiniz. Ciddi anlamda yanma, kaşınma hissetmiyorsanız yüzünüzde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Siyah nokta ve akne problemi olanlar, maske içine kil ekleyerek uygulamayı yapabilir. Kivi, C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bunun yanında A, B, D, E vitaminleri de bulunmaktadır. İçeriğinde fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum…gibi mineraller de içermektedir. Bu özelliği ile cildimize oldukça faydalıdır.

Kivinin cilt üzerinde faydalarını sıralayacak olursak; Cilt üzerindeki yağ dengesizliğini ortadan kaldırır. Gözeneklerin küçülmesine yardımcıdır. Cildi sıkılaştırır. Cilt renginin açılmasını sağlar. Cildi ölü deriden arındırır. Hasarlı hücrelerin yenilenmesini sağlar. Cilt üzerinde yara, kesik var ise daha hızlı iyileşme göstermesine yardımcıdır. İçeriğindeki bol miktardaki aminoasitler sayesinde cildi UV ışınlarına karşı korur. Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Doğal nemlendiricidir. Göz altına uygulandığında morlukların ve torbaların azalmasına yardım eder. İçeriğindeki bol miktardaki C vitamini sayesinde kolajen destek sağlayarak yaşlanma etkilerini azaltır.

Bu kadar faydalı bir meyve ile maske yapmak oldukça kolay! Mutlaka deneyiniz. Tecrübelerinizi yorum kısmında belirtirseniz çok memnun olurum. Maskeyi kullanmak isteyen arkadaşlara fikir vermiş olursunuz. Bakımlı ve sağlıklı bir gün geçirmeniz dileğiyle!.

Paylaş

Yorumlar