Kısaca Meleklere İman Nedir? Meleklerin Özellikleri

0

MELEKLERE İMAN NE DEMEKTİR?

İmanın şartlarından ikincisi de meleklerin varlığına inanmaktır. Her şeyi yoktan var eden Rabbimiz, bizim duygularımızla varlığını anlayamadığımız yaratıklarının da olduğunu, Kur’anda haber vermiştir.
Biz Müslümanlar gözlerimizle görmesek de, meleklerin var olduğuna inanırız. Çünkü onların varlığını hem Allah, hem de Peygamberimiz bize bildirmiştir. Onlara, dinimizin bildirdiği şekilde inanmaya “Meleklere İman” denir.

MELEKLERİN ÖZELLİKLERİ

Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin bildirdiğine göre, meleklerin birtakım özellikleri vardır. Bunları, kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

a-Melekler Görünmezler: . Allah onları nurdan yaratmıştır. Bizim gözlerimiz ve duyu organlarımız onların varlığını anlayacak ve görecek gibi değildir. Aslında varlığını kabul ettiğimiz, fakat göremediğimiz birçok şey vardır. Akıl, ruh, yerçekimi gibi Nasıl, Allah’ı görmediğimiz halde var olduğuna inanıyorsak, O’nun yarattığı meleklerin de var olduklarına inanırız.

b-Cinsiyetleri Yoktur: İnsanlarda olduğu gibi meleklerin erkeklik ve dişilikleri yoktur. Dolayısıyla evlenip çocuk sahibi olamazlar. Bizim gibi yiyip içemezler.

c-Daima Allah’a İbâdet Ederler: Biz insanların iyilik ya da kötülük yapma eğilimimiz vardır. Melekler yaradılışları gereği daima iyilik yaparlar, Allah’ın buyruklarından ayrılmazlar. Kendilerine verilen görevleri yerine getirirler.

d-Kısa Sürede Uzun Mesafeler Katederler: Her şeyin bir hızı vardır. Meselâ ışık bir saniyede 300 bin kilometre yol alır.

Tıpkı bunun gibi, melekler de çok güçlü ve süratli olan varlıklardır. Allah, onlara, bizden farklı olarak uzun bir ömür vermiştir. Kıyamete kadar yaşayacaklardır. Son zamanlarda bilimin ilerlemesi ve birçok deneylerin yapılmasıyla onları niçin göremediğimizi, biraz daha iyi anlıyoruz. Bilim bugün gördüğümüz veya elektronik araçlarla tespit ettiğimiz ışınları sınıflandırmıştır. Ama ilim göremediğimiz ve tespit edemediğimiz birçok ışınların da var olduğunu bildiriyor.
O halde bir şeyi görmemek ve nasıl olduğunu bilememek onun yok olduğunu gerektirmez.
Ayrıca yapılan hesaplarla, bir metre boyundaki bir çubuğun, bir saniyede 250 bin kilometre hızla hareket ettirilmesi sonucunda, gözümüze 55 santim gözükeceği tespit edilmiştir. Bu çubuk ışık hızına eşit bir hızla hareket ederse, onu göremeyeceğimiz belirtilmiştir.
Demek ki, Rabbimizin nur ve bir çeşit ışıktan yarattığı melekleri de, duyu organlarımızla görememek onların yok olduğunu göstermez.

Meleklerin varlığı ve hikmetleri

Meleklerin varlığı ve hikmetleri

Paylaş

Yorumlar