Kış Aylarında Bebekler Nasıl Giydirilmelidir?

0

Bebekler kaç derecede nasıl giydirilmeli, Kışın bebekler nasıl giydirilmeli? Bebekler Kışın Nasıl Giydirilmeli?

Soğuk kış günlerinde bebek bakımı pek çok ebeveyn için endişe yaratır. Bebeğin kış mevsiminde nasıl giydirilmesi, soğuk havadan nasıl korunması gerektiği, bebeğin üşüdünde ve terlediğinde kıyafetlerde ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği, ev ısısının nasıl olması gerekir gibi konular anne-baba için önemli konulardır. Çünkü hem bebeğin rahatlığı söz konusudur hem de anne-babanın sorunsuz bir kış mevsimi geçirmesini sağlamaktadır. (Mutlu bebekler=Keyifli ebeveynler) Sorunsuz diyoruz çünkü bebeğin sağlıklı olması demek anne-babanın huzurunun yerinde olması demektir.

Sizinde küçük bebeğiniz varsa ne demek istediğimi çok iyi anladığınızı düşünüyorum. Bugünkü yazımı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü huzurlu bir kış mevsimi geçirmenize yardımcı bir kaç ipuclarını sizinle paylaşacağım. Öncelikle yapılan en büyük hatadan bahsetmek istiyorum.

Kışın ebeveynlerin en sık yaptığı hatalardan bir tanesi, çocuklarını soğuk havadan korumak amaçlı kat kat giydirmektir. Ancak bu durum olumlu bir davranış gibi gözüksede bebeklerde pişik ve isilik oluşumlarını tetiklemektedir. Çünkü bebeklerin, ilk 3 ayda ter bezleri yeterince çalışmamaktadır ve kendilerini soğutamazlar. Böylelikle sıcaklıktada huzursuz olurlar. Bebeklerin cildi, yetişkinlere göre daha da hassas bir cilde sahiptir. Bu sebepten dolayı daha sık problemlerle karşılaşmaktadırlar. Soğuyan havalarla birlikte yapılan hatalar, bebeklerin ciltlerinde bozulmalara neden olabilmekte, hatta bebeğin huzursuzlaşmasına neden olarak uyku problemlerini de beraberinde getirmektedir. Peki bebeklerde bu sorunların önüne geçmek için neler yapılmalıdır?

Ebeveynlerin çoğu, kış aylarında bebeğine fanila üzerine kalın kazakları tercih ederek giydirme yapmaktadır. Ancak bu durum yanlıştır. Bunun yerine pamuklu ve vücudu saran, ince kıyafetleri kat kat giydirmelidir. Bu şekildeki kat kat giyim, bebeğin üşümesine engel olur ve oda sıcaklığına göre bebek üzerinde giyilmiş kıyafetleri bir kat artırabilir veya azaltabilirsiniz. Genel olarak yeni doğan bebekler; ilk 1 ay, yetişkin insana göre bir kat daha fazla giydirilmelidir. Birinci ayını tamamlamış bebekler, yetişkin bir insanın giyebildiği kadar kat kat giydirilmelidir. Kat kat giydirilen bebeklerin cildinin hassas olması sebebiyle ve cildin hava almaması durumunda pişik sorunları baş göstermektedir. Bu sebepten dolayı bebeği sık duş aldırmak veya alkol içermeyen mendillerle temizlemek gereklidir.

Kıyafet seçimi daima pamuklu kumaştan yana olmalıdır. Bebek kıyafetlerinin naylon karışımlı bir kumaştan yapılmış olması durumunda, cildin nefes alması engellenerek aşırı terlemeye yol açar ve bakteri oluşumları cilt üzerinde kendisini gösterir. Bu durumda bebek cildinde birçok problem oluşmaktadır. Bebeğiniz evin içinde sürekli terliyor ise kalın giydirmekten kaçının. Terleyen bebeklerin kıyafetleri hemen çıkarılmalı ve yerine temiz ve pamuklu elbiseler tercih edilmelidir. Kış aylarında bebeğinizin vücut sıcaklığını ölçerek üşüyüp üşümediğini anlayabilirsiniz. Vücut sıcaklığı 36-37,2 arasında olmaldır. Bu kontrol ile bebeğinizin sıcaklığını dengelemek amaçlı kıyafetlerini daha sık giydirebilir ya da azaltabilirsiniz. Bebeğinizin oda sıcaklığı 22-24 derece arasında olmalıdır. Odadaki nem oranı ise %40-%60 arası ise normal bir değerdir. Bebeğinizin ayağını sıcak tutmaya özen gösterin. Pamuklu ve çok ağır-kalın olmayan çorapları tercih ediniz.

Yine soğuk havadan koruma amaçlı alınan ayakkabı seçimi de bebeğin ayağına göre olmalıdır. Ayakkabının büyük ya da küçük olması, bebeğin ayağının korunmasına engel olabilir. Bu da bebeklerin hastalanmasını beraberinde getirebilir. Yürüyen çocukların ise ayakkabı seçimi yapılırken özellikle yağmurlu havalarda su geçirmemesine dikkat edilmelidir. Bebeklerin büyüme süreci çok hızlıdır. Metabolizma, uyku halindeyken daha hızlı çalışır. Uyku halinde bebeğin üzerini kalın battaniyeler ile örtmek, bebeğin terlemesine, dolayısıyla vücudunda bakteri ve mantar…gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu sebeple kışın bebeğe, fanila üzerine ince, pamuklu bir gecelik giydirilmesi gereklidir. Ayağına da ince bir çorap giydirilmesi tavsiye edilir..Üzerini de aşırı kalın battaniye ile değil, daha ince bir örtü ile örtülmesi gereklidir. Dilerseniz altına yünlü veya polyester örtü serebilirsiniz. Bebeğinizin kıyafeti, pamuklu olduğundan nemi içine hapseder. Ancak yün bu nemi çeker. Bebeğinizin rahat bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz. Terleme ile berabarinde oluşabilecek hastalıklarında önüne geçmiş olursunuz. Yenidoğan bebekler, vücut ısısını dengeleyemezler.

Vücut ısısının büyük bir kısmı kafa bölgesinden alınır. Bu sebeple dışarı çıkarken bebeğinizi soğuktan korumak amaçlı şapka giyimine dikkat edilmelidir. Yine bebeklerin soğuk havalarda dışarı çıkması durumunda, günlük kıyafetlerine ek olarak şapka, eldiven, atkı gibi aksesuarlar ile mont, tulum gibi koruyucu kıyafetler giydirilmelidir.

 

Bebeğiniz ile birlikte araba ile seyahat edecekseniz, araç kliması, bebeğinizi aşırı terletebilir. Bu sebeple bebeğinize giydirdiğiniz şapka, eldiven, atkı… gibi aksesuarları ve fazladan giydirdiğiniz bir kat kıyafeti çıkartmayı unutmayın. Eğer araba ilk binildiğinde soğuk ise bir battaniye ile bebeği sararak durumu kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin araba koltuğunu kullanıyorsanız, emniyet kemerini kışlık kıyafetlere göre ayarlamayı unutmayınız. Bebek arabası ile dışarı çıkılması durumunda, bebek arabalarında bulunan rüzgarlığı mutlaka kullanın. Soğuk havanın bebeğinize direk olarak temasını engellemiş olursunuz. Ayrıca bebeğin üzerini yeterli miktarda battaniye ile kapatın. Bunun için biri kalın biri ince olmak üzere 2 battaniye tercih edebilirsiniz. Rüzgarlı ve soğuk havalarda dışarı çıkarken unutmamanız gereken bir diğer önemli nokta ise, bebeğinizin cildini koruma altına almaktır.

İnce bir tabaka halinde sürülmüş nemlendirici ile bebeğinizin cildini çatlamalara karşı korumuş olursunuz. (Nemlendirici seçimi yaparken doktorunuzun uygun gördüğü kremleri tercih etmelisiniz) Kışın güneşli havada bebeğinizle birlikte dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu kremler kullanmalısınız. Özellikle karlı havalarda güneşten gelen zararlı ışınlar, daha çok yansıtma yapar. Bu zararlı ışınlar bebeğinizin cildi ile kolaylıkla temas haline geçer. Tüm bunların yanı sıra ebeveynler bebeklerini soğuk havada dışarı çıkarmak istemezler. Ancak bilinmelidir ki bebeğinizin sağlığı açısından temiz hava alması gereklidir. Temiz hava ile birlikte güneşli bir günde D vitamini alımıda gerçekleşmiş olur. Biliyorsunuzdur ki D vitamini bebeklerde kemik gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle havanın güzel olduğu güneşli bir kış gününde 15-30 dakika arasında bebekler dışarı çıkarılmalıdır. Ayrıca sürekli kapalı alanlarda tutulan bebeklerde solunum yolu enfeksiyonları sık görülmektedir. Yukarıda sayılan önlemlerin alınması durumunda mutlaka bebeğinize kısa da olsa hergün temiz hava ile bol oksijen almasına yardımcı olunmalıdır.

NOT: Yün kıyafetler, bebeklerde alerji yapabilme ihtimalini artırdığından dolayı yünlü kıyaferleri çok fazla tercih etmeyiniz. Bebeğinizle birlikte sağlıklı nice günler dilerim!

Paylaş

Yorumlar