Kimler Zekat Vermelidir

0

Kimler zekât vermelidir?

Zekât ibadetinin, Kur’an-ı Kerim’de yirmi yedi ayette namazla birlikte zikredilmesi bu ibadete Allah’ın (c.c.) verdiği önemi göstermektedir. İslam dininde akıllı ve ergenlik çağına girmiş, nisab miktarından fazla mala sahip olan her zengin müslüman zekât vermekle mükelleftir.

Zekât ve fıtır sadakası verebilmek, hacca gidebilmek, kurban kesebilmek ve diğer bazı mali ibadetleri yerine getirebilmek için Allah (c.c.) ve Resulü tarafından belirlenen mali yeterlilik ve zenginlik ölçüsüne nisab denir. Altın, gümüş, ticaret malları, para, büyük ve küçükbaş hayvanlar, toprak ürünleri, madenler ve deniz ürünlerinin zekâtı verilir. Bu malların nisab miktarları farklıdır. Zekâtı verilmesi gereken mallar ve nisab miktarları:

  •  Altının nisab miktarı 85 gramdır. Ticaret malı ve paranın da 85 gram altının değerine ulaşması gerekir. Bunların zekâtı kırkta bir oranında verilir.
  • Küçükbaş hayvanlarda zekât verilmesi için en az kırk hayvana sahip olmak gerekir. Küçükbaş hayvanlarda kırktan yüzyirmiye kadar bir koyun zekât verilir
  • Büyük baş hayvanlardan sığır ve mandada nisab (alt limit) otuzdur ve 30 sığır için iki yaşında bir buzağı zekât olarak verilir.
  •  Beş devesi olanın zekât vermesi gerekir. Beş deve için bir koyun verilir.
  •  Toprak ürünlerinden alınan zekâta öşür adı verilir. Toprak ürünlerinde zekât;
    sulama, gübreleme gibi masraflar yoksa onda bir, varsa yirmide bir oranında verilir.
  •  Madenlerde ise çıkan madenin miktarına bakılmaksızın beşte biri oranında
    zekât verilir.
Paylaş

Yorumlar