Kimler Zekat Verir Zengin kimdir Zenginliğin ölçüsü nedir

0

KİMLER ZEKAT VERİR?

Dinimizde zekât vermek için sorumlu olmanın bazı şartlar vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz

a) Zekât vermesi gerekli olan kişi herşeyden önce Müslüman olmalıdır. Müslüman olmayanlar böyle bir ibadetten sorumlu değildir.

b) Ayrıca Müslüman’ın hür, akıllı ve erginlik yaşına girmiş olması da şarttır. Ülkemizde yaygın olan Hanefi mezhebine göre çocuklar, akıl hastaları ve hürriyeti elinde olmayanlar zengin dahi olsalar zekât veremezler.

c) Zekât vermenin üçüncü şartı da zengin olmaktır. Dinimizde kimlerin zengin olduğu belirtilmiştir. Çünkü kişilere göre değişir. Meselâ hiç bir geliri olmayan insana göre bir evi olan, altında özel bir arabası ve aylık belirli bir maaşı olan kişi zengin sayılabilir. Bu sonuncu kişi ise milyonları, mağaza ve fabrikaları olan kişilere göre  fakir sayılabilir.

Acaba zengin kimdir?  İslam Dininde kimler zengin sayılır? zenginliğin ölçüsü nedir veya ne olmalıdır? 

İslam dininde zengin ölçüsü nedir?

İslam dininde zengin olmanın sınırı şu şekilde belirlenmiştir:

  1. Müslüman ailesinin bir yıllık temel ihtiyaçlarını karşılamış olmalıdır. Temel ihtiyaçlar deyince giyim, kuşam, yeme, içme, ev, evde kullanılan halı, kilim gibi şeyler akla gelir. Ayrıca kişinin ve ailenin özel olarak kullandığı binek aracı veya hayvanı, mesleği için kullandığı araç ve gereçler de temel ihtiyaçlardan sayılır.
  2. Bu temel ihtiyaçlardan ve borçlarından ayrı olarak en az 96 gram altını veya bu altına eş değerde parası ya da ticaret için alıp sattığı herhangi bir malı olmalıdır.

İşte en az yukarıdaki özelliklere sahip olan kişi dinimize göre zengin sayılır. Bu ölçüyü bulan ve aşan her Müslüman kendi gücüne ve mal varlığına göre malının kırkta birini ayırıp fakirlere vermekle yükümlüdür.

Paylaş

Yorumlar