Kimler namaz kılmakla sorumludur | Namaz kimlere farz dır

0

İslamın 5 şartından olan namaz; Dinimizde Müslüman olan bâliğ olmuş  ve akıllı olan herkes için namaz kılmak  farzdır. Namaz kılmak  için Müslüman olmak gerekir.  Peygamber (S.A.V.) ‘in davetini duymuş olması,  Şayet iman etmeyen biri ise namaz onun için farz değildir.

Namazın  şartları altı olup, şunlardır:

1) Müslüman olmak.

2) Bâliğ olmak.

3) Akıl sahibi olmak.

4) Hayız ve nifas hâlinde olmamak.

5) Peygamber (S.A.V.) ‘in davetini duymuş olmak.

6) Sağır ve kör olmamak.

Deli, baygın ve sarhoş için namaz vacib değildir. Bunlar namazlarını da kaza etmezler. Lâkin, bilerek kendisini bu durumlara sokan kişinin kaza etmesi gerekir. Hayız veyâ nifas hâlinde olan kadın için de vacib olmadığı gibi, bu durumda olan kadın hayızlı veya nifaslı olduğu müddet kılmadığı namazı da kaza etmez. Ancak kaçırdığı Ramazan orucunu kaza eder.

Kafir bir kişi Müslüman olur, çocuk bülüg çağına girer, deli akıllanır, bayan olan bir kimse uyanır yahud hayızlı veya nifaslı olan kadının kanı kesilir ve İhram Tekbirini getirecek kadar vakitten bir müddet kalmışsa, hem o vaktin namazını kılması ve hem de o namazla cemedilebilen -yatsı ile birlikte akşam ve ikindi ile birlikte öğle-namazlarını kılması gerekmektedir.

Çocuk, erkek olsun kız olsun yedi yaşında namazla emredilir. On yaşına girdikten sonra namazı kılmadığı takdirde (hafifçe) dövülür. Bu husus, baba veya anne veya dede gibi soyundan geldiği kimseler için farz-ı kifayedir.

Paylaş

Yorumlar